Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Tylko milczenie

Tata kazirodca

Babcia się domyśla, że coś złego się w domu dzieje. Ale co? Tata zakazał nam mówić. Babcia się domyśla, że coś złego się w domu dzieje. Ale co? Tata zakazał nam mówić. Mirosław Gryń / Polityka
Ojciec nie pamięta, kiedy zainteresował się Lilą jako kobietą. Już kiedy miała pięć lat, była bardzo ładna. Ruda, ale ładna. Którejś nocy poszedł do jej pokoju i położył się przodem do plecków...
Ojciec dzieci został skazany za znęcanie się nad rodziną i współżycie z córkami na 14 lat więzienia.Łukasz Rayski/Polityka Ojciec dzieci został skazany za znęcanie się nad rodziną i współżycie z córkami na 14 lat więzienia.

Nie było z nim tak, jak z innymi ojcami. Inni zaczynają ośmielająco. Stopniowo. Na przykład od kąpieli. Tata Lili inaczej. Od razu. Podsunął w górę koszulkę w kwiatki. Czy się kochamy? – spytał. Bo on ją bardzo kocha. Wierzysz w to, Lilka? Powiedziała, że nie wie. A tata, że zaraz zrobi jej seks. Nie, Lila nie chce tego robić, ma tylko pięć lat, a tata, że spróbujmy. Jeśli będzie bolało, to przestanie. Powiedziała, że boli. Nie chciał jej krzywdzić – jak mówi policjantowi – więc postarał się szybko skończyć.

Jeśli ci się spodobało, mogę to robić częściej – powiedział. Odtąd przychodził do niej przez 10 lat. Nie tylko w nocy, ale i za dnia. W dzień Pierwszej Komunii rankiem też przyszedł. Gdy mama była w pracy, a on miał wolne, kazał dzieciom iść na podwórko i się bawić. Zamykał drzwi na klucz.

Mama pracowała u bacy, przy owcach, i gdzie się dało, byle ich szóstka nie była głodna i obdarta: pięć dziewczynek i chłopak. I nie była. Tata pracował w stolarni. Dbał o dom. Maria Beisert, psycholog i seksuolog, pisze, że tacy ojcowie przejawiają wykluczające się i sprzeczne cechy – przymus i dbałość o rodzinę, tyranię i opiekę, ograniczanie wolności i zaspokajanie potrzeb, okrucieństwo i pracowitość.

Raz, gdy Lila gotowała obiad, tata zaczął ją obmacywać. Kazał się położyć na łóżko i rozebrał. Łóżek było mniej niż dzieci, więc w nocy spały po dwoje–troje. Lila przeważnie z Celinką. Gdy tata robił to Lili, Celinka czasem się budziła. Lila przyciskała ją mocno do siebie i młodsza siostra znów zasypiała. Tata mówił, że robi to dla dobra Lili. Lepiej z nim niż z kimś obcym. Ojcowie często tak córkom mówią.

Nie krzyczała i nie wyrywała się. W ogóle nie przyszło jej to do głowy. Tato to tato. Owszem – mówi tata Lili – za pierwszym razem ją przymusiłem.

Polityka 15.2013 (2903) z dnia 09.04.2013; Kraj; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Tylko milczenie"
Reklama