Społeczeństwo

Warto rozmawiać

Mizerski na bis

Ponieważ w kraju przybywa zwolenników teorii, że Ziemia jest płaska i podtrzymywana przez cztery wielkie żółwie, TVP zapowiedziała emisję dwóch filmów dokumentalnych na ten temat. Pierwszy film ukaże Ziemię jako gigantyczną, zainstalowaną na mocarnych żółwiach paterę, podczas gdy drugi zaprezentuje oficjalną, rządową wersję, zgodnie z którą Ziemia ma kształt kuli. Uzupełnieniem pokazu będzie dyskusja specjalistów zgromadzonych w studiu.

– Mam nadzieję, że w ten sposób przekonamy widzów, że teoria o płaskim kształcie Ziemi to bzdura wyssana z palca – wyjaśnia prezes TVP, którego namówiłem na chwilę rozmowy.

– Czy pokazanie filmu dowodzącego, że Ziemia jest płaska i podtrzymywana przez cztery żółwie, przekona widzów, że jest ona okrągła? – pytam.

– W sprawie kształtu Ziemi mnożą się rozmaite chore teorie, dlatego trzeba je pokazywać i o nich rozmawiać.

Występujący w filmie specjaliści twierdzą, że rząd wmawia Polakom, że Ziemia jest okrągła, bo służy to jego politycznym interesom. Ich zdaniem Ziemia nie może być okrągła, bo ludzie by z niej pospadali, zwłaszcza zimą, kiedy jest ślisko.

– Teoria jest śmieszna, dlatego mam nadzieję, że chociaż dyskusja wokół niej będzie poważna. Zaprezentowanych w filmie nieprawdziwych tez nie będziemy przemilczać. Będziemy o nich ostro dyskutować, to część naszej misji. Zaproszony do studia zoolog wyjaśni widzom, że nie istnieją żółwie, które byłyby w stanie utrzymać na grzbiecie Ziemię. Głos zabierze także człowiek, który objechał Ziemię i wrócił w to samo miejsce, z którego wyruszył, tylko z drugiej strony.

Polityka 15.2013 (2903) z dnia 09.04.2013; Fusy plusy i minusy; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Warto rozmawiać"
Reklama