Społeczeństwo

O Unii w Koperniku

Katarina Stoltz/Reuters / Forum
20 lat po ustanowieniu obywatelstwa Unii Europejskiej José Manuel Barroso, Viviane Reding oraz inni członkowie Komisji Europejskiej wyruszyli w trasę po europejskich miastach, by poznać opinie obywateli Europy na temat przyszłości Unii. 11 lipca odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Od lewej: José Manuel Barroso, Róża Thun, Viviane Reding.materiały prasowe Od lewej: José Manuel Barroso, Róża Thun, Viviane Reding.
materiały prasowe
materiały prasowe

Kreta, Tallin, Bukareszt, Marsylia, Londyn – to tylko kilka z 40 przystanków na trasie, którą europejscy politycy rozpoczęli we wrześniu 2012 r. Wszystko po to, by dzięki bezpośrednim rozmowom z Europejczykami lepiej zrozumieć ich oczekiwania oraz przypomnieć o posiadanych przez nich prawach.

To ważny moment dla Europy. Utrzymujący się kryzys gospodarczy nie sprzyja prointegracyjnym nastrojom. 68 proc. Europejczyków twierdzi, że ich głos nie jest brany przez Brukselę pod uwagę. „Czas to zmienić – apeluje wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding. – Musimy budować nasz europejski dom wspólnie z obywatelami, nie obok nich. (…) Potrzebujemy bezpośredniego zaangażowania obywateli w budowanie silniejszej unii politycznej. Obywatele Europy muszą mieć możliwość wyrażenia swoich obaw”.

Jakie są cele tego dialogu? Po pierwsze, ma on przygotować podłoże pod wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. Frekwencja w poprzednich wyborach była niska, szczególnie w Polsce, gdzie w 2009 r. wyniosła zaledwie 24,53 proc. (średnia wszystkich krajów członkowskich to 43 proc.). Dodatkowo zebrane od obywateli informacje i poglądy pomogą Komisji w przygotowaniu dalszych reform unii politycznej. „Chcę zobaczyć prawdziwą debatę na temat kierunku rozwoju Unii Europejskiej w kolejnych latach, zarówno w sensie gospodarczym, jak i politycznym. Debatę z udziałem wszystkich obywateli”zapewnia szef Komisji José Manuel Barroso.

W takiej atmosferze odbyła się warszawska debata „Dialog Obywatelski o przyszłości UE” z udziałem Barroso, Reding oraz polskiej europarlamentarzystki Róży Thun. Spotkanie składało się z trzech bloków tematycznych: kryzys ekonomiczny, prawa obywateli oraz przyszłość Europy. Uczestnicy mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z gośćmi poprzez zadawanie pytań oraz komentowanie debaty na Twitterze, używając hashtaga #EUdeb8.

Debata rozpoczęła się 11 lipca o godz. 14.30, a wszyscy chętni, dla których zabrakło miejsca w Centrum Nauki Kopernik, mogli w niej uczestniczyć dzięki transmisji na żywo na stronie http://ec.europa.eu/polska/index_pl.htm.

Artykuł został aktualizowany po 11 lipca

Polityka 28.2013 (2915) z dnia 09.07.2013; Akcja partnerska; s. 38
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Patrycja Bereznowska: do biegania same nogi nie wystarczą

Patrycja Bereznowska przebiegła przez piekło. Zajęła drugie miejsce na świecie.

Juliusz Ćwieluch
15.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną