Społeczeństwo

Paróweczki w płatkach cebuli

Przepisy kuchni więziennej

Rafał Nowaczyk, nowy szef kuchni w ZK we Włocławku, został nazwany przez więźniów „Gesslerem”. Rafał Nowaczyk, nowy szef kuchni w ZK we Włocławku, został nazwany przez więźniów „Gesslerem”. Leszek Zych / Polityka
O tym, jak więźniowie z Włocławka z powodu naleśników nawrócili się na islam i jak potem „Gessler” nawrócił ich na placek po węgiersku.
W ciągu kilku miesięcy więzienne menu w ZK we Włocławku z 15 potraw powiększyło się do 280 dań.Leszek Zych/Polityka W ciągu kilku miesięcy więzienne menu w ZK we Włocławku z 15 potraw powiększyło się do 280 dań.

W słowniku gwary więziennej Batory to wózek do rozwożenia jedzenia po celach. Cela to kajuta. A ambasada to żołądek. Jak Batory odpłynie spod kajuty, a ambasada jest pełna, to kuchnia ma dyplomatyczny sukces. Kolejny dzień względnego spokoju w rezydencji (więzieniu). A spokój tam to rzecz najważniejsza i trudna do kupienia. Słowa kupować nie ma zresztą w słowniku grypsery.

Dawna dyrekcja Zakładu Karnego we Włocławku stawiała na psychologię zachowawczą.

Polityka 40.2013 (2927) z dnia 01.10.2013; Kraj; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Paróweczki w płatkach cebuli"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021