Grzybobranie z Januszem Piechocińskim

Grzyba trzeba rozumieć
Z wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim rozmowy przy zbieraniu grzybów.
„Jak chodzę na przykład przez pierwsze pół godziny i nie ma tych grzybów – to sobie myślę, pochodzę jeszcze 10 minut, zaryzykuję, może pod tamtą kępą grzybów coś będzie”.
Tadeusz Późniak/Polityka

„Jak chodzę na przykład przez pierwsze pół godziny i nie ma tych grzybów – to sobie myślę, pochodzę jeszcze 10 minut, zaryzykuję, może pod tamtą kępą grzybów coś będzie”.

Juliusz Ćwieluch: – Przyszedłem porozmawiać o pana nałogu.
Janusz Piechociński: – W rodzinie mówią, że jestem grzyboholikiem. Przyznaję, że to już nie jest pasja, tylko nałóg.

Jakie ma pan objawy?
Kiedyś, po bardzo udanym wieczornym grzybobraniu, zerwałem się skoro świt na dogrywkę. Żona mówi: gdzie ty lecisz? Byłeś przecież wczoraj, nic tam już po tobie nie zostało. Poszedłem. Zebrałem wtedy tylko sześć grzybów i przynajmniej wiem, że jestem dobrym grzybiarzem.

A co pan robi z owocami nałogu?
Konsumuję, suszę, marynuję. Ale ostatnio to coraz częściej już tylko rozdaję. Jak przejeść 300 kg grzybów? Bo w zeszłym roku tyle tego było. W tym roku skromniej, bo na razie zaledwie 150 kg.

Pan chodzi do lasu czy na grzyby? Z obstawą BOR, znaczy z borowikiem, czy bez?
Bardziej na grzyby. Nie lubię czegoś takiego, żeby chodzić i rozglądać się za ptaszkami. Lubię wpaść i szybko wyzbierać co się da. Stąd m.in. ta moja filozofia powtarzalnych miejsc, do których wpadam. Ale tych miejsc, jak przystało na grzybiarza, nigdy nie zdradzam. Nawet BOR tam nie zabieram. A jak jadę do nieznanego lasu, to najpierw telefonicznie potwierdzam, czy jest po co jechać. Czasem to aż zazdrość bierze. Dzwonił do mnie ostatnio starosta Michalik z Oleszyc w powiecie lubaczowskim i mówi, żeby przyjechać na dwa, trzy dni, bo są takie grzyby, że rąk nie można domyć.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną