Społeczeństwo

Ciemna Sieć

Podziemny Internet

Łatwiej zachować anonimowość w krajach demokratycznych, choć też często trzeba za nią zapłacić wysoką cenę. Łatwiej zachować anonimowość w krajach demokratycznych, choć też często trzeba za nią zapłacić wysoką cenę. ktsdesign / PantherMedia
Obawa przed cyfrową inwigilacją ze strony firm i służb specjalnych, która na świecie osiągnęła już rozmiary paniki, skłania wiele osób do ucieczki w niewidoczne, nieznane ogółowi użytkowników obszary sieci. Tworzy się podziemny Internet.
Dark Net, podobnie jak legalny otwarty Internet oraz cyberprzestępczość, ma coraz bardziej kosmopolityczny i zglobalizowany charakter.Ivan Mikhaylov/PantherMedia Dark Net, podobnie jak legalny otwarty Internet oraz cyberprzestępczość, ma coraz bardziej kosmopolityczny i zglobalizowany charakter.

Dark Net lub Deep Web są pojęciami określającymi w cyfrowym języku to wszystko, co się dzieje w Internecie, a czego nie widzą wyszukiwarki. Wbrew popularnemu hasłu, że to, czego nie pokazuje Google, nie istnieje – nawet tak sprawne serwisy jak Google pokazują stosunkowo niewiele.

Internet coraz bardziej przypomina ocean – większość użytkowników serfuje po jego powierzchni, tam gdzie docierają tzw. crawlery, czyli automaty indeksujące treści zgromadzone w sieci, po to, by można je było udostępnić publiczności i reklamodawcom.

Polityka 47.2013 (2934) z dnia 19.11.2013; Społeczeństwo; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciemna Sieć"

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020