Społeczeństwo

Biznes się kręci

Kto zarabia na zbiórkach nakrętek

Europejska Federacja Wód Butelkowych podaje, że Polacy wypijają rocznie 3 mld 253 tys. litrów wód. Europejska Federacja Wód Butelkowych podaje, że Polacy wypijają rocznie 3 mld 253 tys. litrów wód. Dmitriy Shironosov / PantherMedia
Zbiórka plastikowych nakrętek na sprzęt rehabilitacyjny to piękna akcja. Ale po ośmiu latach trwania jej samej przydałaby się lekka kuracja.
Precyzyjnie nie da się ustalić, kto wymyślił drugie życie nakrętki. Ani kto wpadł na pomysł, żeby nakrętki wymieniać na wózki inwalidzkie.Leszek Kotarba/EAST NEWS Precyzyjnie nie da się ustalić, kto wymyślił drugie życie nakrętki. Ani kto wpadł na pomysł, żeby nakrętki wymieniać na wózki inwalidzkie.

Rynek plastikowej nakrętki właściwie jest niepoliczalny. Europejska Federacja Wód Butelkowych podaje, że Polacy wypijają rocznie 3 mld 253 tys. litrów wód. Jeszcze bardziej spragnieni jesteśmy napojów i soków. Co daje w sumie około 7 mld litrów napojów i wód rocznie. Wszystko to trzeba do czegoś rozlać, no a później jeszcze zakręcić. Do tego dochodzą hektolitry mleka. Oraz zakrętki do chemii gospodarczej.

Niektóre organizacje próbują szacować ów rynek, licząc ilość materiału zużytego do produkcji butelek PET.

Czytaj także

Ludzie i style

Twarz stała się narzędziem walki w Hongkongu. Kto kogo przechytrzy?

Władze Hongkongu wykorzystują nowe technologie, żeby namierzyć i ukarać demonstrantów. Ale to broń obosieczna. Walka, choć nierówna, chwilami przypomina grę protestujących z władzą i policją.

Aleksandra Żelazińska
18.08.2019