Społeczeństwo

Łagodny głos buntu

Pete Seeger - ojciec protest songu

Pete Seeger podczas Clearwater Festival 2007. Pete Seeger podczas Clearwater Festival 2007. Dxede5x / Wikipedia
W wieku 94 lat zmarł Pete Seeger, którego piosenki były ścieżką dźwiękową kolejnych dekad: od walki z dyskryminacją, przez lata chwały ruchu folkowego, po manifestacje Occupy Wall Street.
Pete Seeger, występował najczęściej z nieodłącznym pięciostrunowym banjo.Joseph A. Horne/Wikipedia Pete Seeger, występował najczęściej z nieodłącznym pięciostrunowym banjo.

Na początku lat 70. w Ośrodku Kultury NRD w Warszawie pojawiła się wydana przez wschodnioniemiecką wytwórnię Amiga płyta Pete’a Seegera „We Shall Overcome”. Można było ją kupić bez trudu, inaczej niż kilka lat później enerdowską składankę Boba Dylana, którą sprzedano w jeden dzień. Nic dziwnego, Dylan stał się nad Wisłą idolem, a o Seegerze mało kto w Polsce pamiętał. Mimo że w 1964 r. koncertował za żelazną kurtyną i przez sześć dni grał w naszym kraju, zatrzymując się tu wczesną wiosną, po drodze z Czechosłowacji do Rosji.

Polityka 6.2014 (2944) z dnia 04.02.2014; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Łagodny głos buntu"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021