Społeczeństwo

Niewidzialna elita

Gdzie są najbogatsi Polacy?

Pałacyk Sobańskich w Warszawie, miejsce spotkań elit finansowych. Pałacyk Sobańskich w Warszawie, miejsce spotkań elit finansowych. Mariusz Gaczyński / EAST NEWS
Już ćwierć wieku temu było oczywiste, że w polskim społeczeństwie wypiętrzy się elita wpływów i pieniądza, ale dopiero teraz wiadomo, jak ona wygląda. Kto i z czym znalazł się po latach na szczytach, kto jeszcze ma szansę tam dotrzeć?
Michał Niemczycki oczekuje teraz dziecka z Anną Czartoryską, co prawda potomkinią Izabelli, ale dla masowej publiczności – przede wszystkim aktorką serialową.Radosław Nawrocki/Forum Michał Niemczycki oczekuje teraz dziecka z Anną Czartoryską, co prawda potomkinią Izabelli, ale dla masowej publiczności – przede wszystkim aktorką serialową.

Jeśli trzymać się geologicznej metafory, to Polska 1989 r. była społeczną równiną. Nawet trudno powiedzieć, by przypominała choć Góry Świętokrzyskie, bo pejzaż międzywojenny, nie mówiąc już o tym szlachecko-arystokratycznym, został skutecznie zniwelowany przez historyczne zawieruchy; nizinny krajobraz urozmaicały niewielkie wzgórki w postaci kapitału polonijnego czy badylarskich fortun albo też popegeerowskie zapadliska. Opinią społeczną wstrząsały doniesienia o prominenckim dobrobycie – owych willach i daczach, na jakie dziś pewnie stać byłoby z pół miliona Polaków, bo tak SMG/KRC szacuje liczbę osób zamożnych, czyli osiągających miesięczny dochód powyżej 7 tys.

Polityka 11.2014 (2949) z dnia 11.03.2014; Społeczeństwo; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Niewidzialna elita"
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021