Społeczeństwo

Kapitalistyczny socjalizm

Sondaż: Polacy chcą kapitalizmu z pomocą państwa

Protest szczecińskiej Solidarności, ale hasło streszcza oczekiwania wielu Polaków. Protest szczecińskiej Solidarności, ale hasło streszcza oczekiwania wielu Polaków. Robert Stachnik / Reporter
Więcej oczekujemy od państwa, ale też bardziej wierzymy w siebie. Taki pozornie sprzeczny obraz wynika z kolejnej edycji prowadzonych od 25 lat badań polskiego społeczeństwa.
Sale wykładowe coraz częściej świecą pustkami, co jest wywołane niżem demograficznym i aspiracyjnym.Wikipedia Sale wykładowe coraz częściej świecą pustkami, co jest wywołane niżem demograficznym i aspiracyjnym.

Czy państwo powinno zapewnić pracę każdemu, kto chce pracować? Oczywiście! – odpowiedziało 84,1 proc. Polaków. Ponad 90 proc. stwierdziło, że państwo powinno wspierać dzieci z ubogich rodzin w ich wysiłku edukacyjnym i studiach. Już mniej, ciągle jednak większość, bo 66,8 proc. uważa, że państwo powinno aktywnie zmniejszać nierówności dochodowe (protestuje przeciwko temu jedynie 19,9 proc.). Recydywa Peerelu w ćwierć wieku po jego rozmontowaniu?

Pochopny wniosek. Na szczęście dysponujemy w Polsce unikatowymi badaniami pozwalającymi śledzić, co się z nami, jako społeczeństwem, dzieje od ponad 25 lat.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Mężczyzna w związku. Jak to działa?

Jacek Masłowski o niespełnionych oczekiwaniach mężczyzn wobec kobiet oraz kobiet wobec mężczyzn.

Anna Dobrowolska
23.05.2017
Reklama