„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Społeczeństwo

Walka o postęp i ustęp

Z życia sfer

Poseł Niesiołowski znowu straszy, wypowiadając się w radiach i telewizjach głównego nurtu, które nawiedza. Niedawno niepokornych dziennikarzy nazwał „PiS-owskimi śmieciami”, wzbudzając grozę w środowiskach prawicowych. Działacze PO zapewniają, że cały czas pracują nad tym, żeby poseł Niesiołowski wypowiadał się spokojniej i nikogo nie obrażał. „Wydaje mi się, że zrobiliśmy w ostatnich latach bardzo duży postęp” – ocenia posłanka Kidawa-Błońska. Niestety, jego wypowiedzi na temat PiS i Jarosława Kaczyńskiego nadal wymagają cierpliwej pracy, która – jak zapewnia posłanka Kidawa-Błońska – będzie kontynuowana aż do skutku.

Polityków lewicy przypadek posła Niesiołowskiego nie zajmuje, gdyż ich zdaniem w kraju są tematy ważniejsze. Chociażby sprawa mającej 2 m kw. ubikacji i połączonego z nią sejmowego gabinetu, który zajmuje dyrektor klubu Twojego Ruchu i nie zamierza go opuścić. A zdaniem SLD powinien, gdyż po tym, jak z TR odeszła większość posłów, to prestiżowe pomieszczenie mu się nie należy. Dlatego TR powinien ubikację z gabinetem (oraz kilka innych pomieszczeń) przekazać SLD, który jako największe lewicowe ugrupowanie w Sejmie (31 posłów) nie może pozostawać bez toalety.

Ubikacja byłaby dla SLD ważną zdobyczą socjalną, wzmacniającą jego pozycję przed wyborami. Problem w tym, że dla TR brak ustępu byłby bolesną porażką, godzącą w wizerunek TR jako ugrupowania szalenie nowoczesnego. Wydaje się, że utrata ubikacji stanowiłaby dla tej partii cios znacznie cięższy niż niedawna utrata 12 posłów. O tym, komu ostatecznie przypadnie WC, ma zadecydować poseł Grzeszczak z PSL, którego Prezydium Sejmu wyznaczyło na mediatora w sporze. Wydaje się jednak, że burza wokół toalety prędko nie ucichnie, gdyż pretensje do pomieszczeń po TR (w tym również ubikacji) zgłosiło 11-osobowe Koło Bezpieczeństwo i Gospodarka utworzone przez uciekinierów z TR.

Polityka 45.2014 (2983) z dnia 04.11.2014; Felietony; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Walka o postęp i ustęp"
Reklama