6 stycznia: nowa odsłona starego święta

Zabawa w Trzech Króli
Rzecz się stała niebywała: kiedy w listopadzie 2010 r. przywracano święto Trzech Króli, trudno się było spodziewać, że wkrótce stanie się ono wielkim festynem religijno-rodzinnym, w którym weźmie udział milion ludzi. Z niczego zrobiło się coś.
Trzej Królowie w interpretacji gdańskiej
Karolina Misztal/Reporter

Trzej Królowie w interpretacji gdańskiej

Dlaczego ludzie w papierowych koronach chodzą ulicami za wielbłądem, śpiewając? To pytanie zadał Koreańczyk, młody inżynier na kontrakcie w Polsce. Inżynier wrasta w kraj od prawie roku, polubił już tutejsze ekstrawagancje, takie jak kiszone warzywa i długie weekendy świąteczne, a nagle 6 stycznia wyłonił się dylemat kulturowy koron i wielbłąda w centrum Warszawy. W grę wchodziły także diabły i anioły. Dla Polaków wydarzenie było na tyle ważne, że transmitowały je telewizje.

Krótka historia zapominania tradycji obchodów

Nie ma się co dziwić inżynierowi z Korei, ponieważ święto Trzech Króli jest zaskakującą nowością także dla wielu Polaków, włączając katolików. Święto obecne w liturgicznym kalendarzu od 15 wieków w Polsce nabrało niezwykłej formy i rozmiaru. Najwyraźniej trafiło w dzisiejszą potrzebę festynu, wspólnej zabawy, wypierającą uczestnictwo w bardziej wyrafinowanych wydarzeniach kulturalnych. A może to próba bardziej religijnej, bardziej uduchowionej odpowiedzi na skomercjalizowane i „kulturowo obce” Halloween czy dzień św. Walentego? Święto było przecież trochę zapomniane.

Wszystko przez komunistów – w 1960 r. ustawą sejmową znieśli święto, które w polskiej tradycji jakby domykało Boże Narodzenie. Kolejne pokolenia chodziły więc 6 stycznia do pracy, odzwyczajając się od Trzech Króli tak dalece, że gdy po równo półwieczu ustawowo przywrócono ich do kalendarza, ludzie nie wiedzieli, jakie formy nadać świętowaniu wolnego dnia.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną