Tygodnik, Nr 9 (2998), 25 lutego – 3 marca 2015 r. W kioskach od 25 lutego 2015 r.
Tygodnik, Nr 9 (2998), 25 lutego – 3 marca 2015 r. W kioskach od 25 lutego 2015 r.
Latem można nadrobić zaległości z całego roku, dlatego proponujemy starannie wybrany zestaw 12 gorących powieści, kryminałów i książek non-fiction z ostatnich miesięcy. Wciągających, poruszających, odkrywczych.
Odszedł król polskich hoteli – mówią miłośnicy Tadeusza Gołębiewskiego. – Niestety jego hotele zostały – dodają oponenci.
Jak to możliwe, że na skażonych gruntach powstają budynki mieszkalne?
Lena miała pięć lat, gdy wróciła wzburzona z przedszkola i zapytała mamę, gdzie są nożyczki. – Po co ci nożyczki? – Chcę sobie obciąć siusiaka! Wtedy jeszcze Lena była Lwem.
Psychiczne skutki turbulencji i stresów ostatnich lat to nie tylko wysyp depresji i zaburzeń nastroju, ale też nasilające się problemy z pamięcią, uwagą i koncentracją. Odbijają się i na jakości pracy, i całego życia.
Ogród Zoologiczny Buchenwald pokazuje, że dla narodowych socjalistów ochrona zwierząt i zbrodnie przeciwko ludzkości nie były niczym sprzecznym.
„Elvis”, historia kariery najsłynniejszego w dziejach piosenkarza rock’n’rollowego opowiadana z perspektywy jego menedżera, „Pułkownika” Toma Parkera, wpisuje się w tendencję ugrzeczniania wizerunków gwiazd.
Śląsk przechodził przez wieki z rąk do rąk. Dziwny, z niebem niegdyś zasnutym dymami, dziś bujny zielenią. Słyszał różne mowy – czeską, niemiecką, włoską, angielską, francuską, polską. Sam gada swoim językiem, który nie ma prawa głosu, choć uparcie się o ten głos upomina.
Sergueï Jirnov (Siergiej Żirnow), były major KGB, o tym, czy możliwy jest zamach na Putina, czy po nim przyszedłby ktoś lepszy i o tym, jak Europę i świat oplata siatka rosyjskich agentów wpływu.
Pieniądze zapisane dla Polski w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) będą odblokowane, gdy uporamy się nie tylko z kamieniami milowymi dotyczącymi praworządności, ale także ze stertą 280 pozostałych. Stanowią konstrukcję planu. Rząd zmarnował czas na jej przygotowanie.
Sąd ma zapewnić osobie godność i w jakiś sposób zadośćuczynić za błąd. Skoro już państwo chce się zająć transpłciowością, niech zrobi to właściwie – opowiadają dziennikarz Piotr Jacoń i jego córka Wiktoria. Za nimi długa batalia o zmianę danych w dokumentach tożsamości.
Rozmowa z etykiem prof. Janem Hartmanem o tym, jak żyć i być uczciwym. Czy można na przykład przejechać przystanek na gapę? Albo: czy można jeść mięso? Albo: czy można oszukiwać złe państwo? Komu i jak to oceniać?
A co jeśli za dekadę albo dwie trans i queer przestaną być fenomenami utożsamianymi z metropoliami? – zastanawia się Torrey Peters, autorka książki „Trans i pół, bejbi”.