Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Poprosić o pomoc

Po co transseksualiście psycholog

Bartosz Karcz Bartosz Karcz materiały prasowe
Bartosz Karcz, psycholog o tym, dlaczego osoby transseksualne i ich rodziny powinny znajdować się pod opieką psychologa.

Co spowodowało tragedię opisaną w artykule?

Poziom konfliktu w rodzinie i brak zrozumienia zarówno ze strony rodziny, jak i osoby transseksualnej spowodował samobójstwo nastolatka. Trudno doszukiwać się jednej przyczyny, sytuacja była bardzo złożona: wczesne relacje między bohaterem tekstu i jego partnerką, opuszczenie dziecka, które miało objawy choroby sierocej, brak zrozumienia ze strony dziecka, co się dzieje z jego ojcem. W dodatku wiek nastoletni to czas zmian. Środowisko dziecka powinno być stabilne i bezpieczne, a nie było.

Czy osoby transseksualne powinny znajdować się pod opieką psychologa?

Powinny! Podobnie jak rodziny osób transseksualnych. Prócz rozwojowych wyzwań, społecznej presji i braku akceptacji w rodzinie pojawia się wątek istotnej zmiany – zmiany tożsamości, która jest szczególnie trudna i dla osoby dorosłej jej doświadczającej, i dla jej bliskich. W opisanym przypadku rodzice nie byli w stanie stworzyć bezpiecznego środowiska dla rozwijającego się chłopca. Atmosfera społeczna wokół transseksualizmu dodatkowo sprzyja alienacji i chęci zmiany otoczenia u osób transseksualnych. Zbudowanie przymierza terapeutycznego daje czas i przestrzeń do tego, aby badać psychikę osoby transseksualnej. Psychoterapeuta pomaga zrozumieć pacjentowi/pacjentce przyczyny, powody zmiany płci, dokonania. Pogłębiona analiza własnej psychiki pozwala pacjentom na uzyskanie większej pewności siebie w przyszłym nowym życiu.

***

Bartosz Karcz, psycholog, asystent w Katedrze Zastosowań Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Wydział Zamiejscowy w Sopocie. Zasiada w zarządzie Stowarzyszenia na rzecz osób LGBTQ Tolerado

Polityka 13.2015 (3002) z dnia 24.03.2015; Społeczeństwo; s. ${issuePage}
Oryginalny tytuł tekstu: "Poprosić o pomoc"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną