Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Kara dla chorych

Co zrobić z chorymi psychicznie przestępcami

Sąd może orzec „pobyt w zakładzie psychiatrycznym” – aby zapobiec ponownemu popełnieniu przez sprawcę czynu zabronionego. Sąd może orzec „pobyt w zakładzie psychiatrycznym” – aby zapobiec ponownemu popełnieniu przez sprawcę czynu zabronionego. Peter Dazeley / Getty Images
Co robić z przestępcami, najwyraźniej chorymi, a w każdym razie radykalnie odbiegającymi od społecznej i psychicznej normy? Karać? Izolować? Ale jak?
Mirosław Gryń/Polityka

Co najmniej trzy wypadki zelektryzowały ostatnio opinię publiczną. Najtragiczniejszy – 38-letni Zbigniew H. zgwałcił i zamordował 9-letnią dziewczynkę we Francji. Inny Polak porwał dziecko, wywożąc je do Niemiec, gdzie go zatrzymano. W pierwszym przypadku Zbigniew H. był już trzykrotnie skazywanym przestępcą. We Francji w 2004 r. i w 2010 r. skazano go na 4 i 6 lat więzienia, w Polsce na rok. Poprzednie przestępstwa były związane z brutalnością i przemocą, ale nie na tle seksualnym. W drugim przypadku porywacz też już był kiedyś zatrzymany za porwanie, ale wypuszczono go, ponieważ.

Polityka 18.2015 (3007) z dnia 27.04.2015; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Kara dla chorych"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014