Trudna starość homoseksualistów

Homo same
O tym, jak wygląda starość osoby homoseksualnej, mówi Krzysztof Kliszczyński, socjolog, koordynator projektu Aktywizacja Seniorek i Seniorów LGB.
„Polskich homoseniorów od domów ogólnodostępnych odstręcza różnica światów”.
Nicolas McComber/Vetta/Getty Images

„Polskich homoseniorów od domów ogólnodostępnych odstręcza różnica światów”.

Agata Listoś: – Osoby homoseksualne w wieku podeszłym są podwójnie wykluczone?
Krzysztof Kliszczyński: – Są wykluczone potrójnie. Ze względu na swój wiek, niepełnosprawność, która często towarzyszy temu wiekowi, i orientację seksualną, której nie akceptuje ich otoczenie. Ten strach przed ujawnieniem orientacji jest wyjątkowo silny.

Skąd się bierze?
Dzisiejsze 60–70-latki dorastały w czasach, kiedy homoseksualizm był kompletnie nieakceptowany. Dorastali często w przekonaniu, że są źli. Homoseksualizm przestano karać z urzędu (tak było np. w Wielkiej Brytanii), ale zostało tabu. Były pedały albo lesby. Zazwyczaj pedały, bo kobiety traktowano bardziej ulgowo. Kiedy w osobie heteroseksualnej budzi się tożsamość seksualna, wtedy eksperymentuje, wstydzi się, ukrywa przed rodzicami, ale dorasta w przekonaniu, że tak po prostu jest. Natomiast osoba homoseksualna w tym wieku ukrywa się, bo widzi, że całe otoczenie jest inne. I to jest też problem heteronormatywności naszej kultury. Kiedy słyszy się od otoczenia, że jest się złym, mając lat kilkanaście, to w wieku 40 lat nie przestawi się już w sobie tego myślenia. Te rzeczy siedzą w ludziach głęboko. Być może problem zniknie, kiedy obecne pokolenie 15-latków będzie miało lat 80, o ile nie trafi do homofobicznego środowiska. Co prawda, nadal aktualne są kwestie niemożności zawierania małżeństw i tworzenia legalnych związków, ale to już jest co innego niż postrzeganie siebie jako osoby złej czy chorej.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną