Rekrutacja na sprzątaczkę: cv już nie wystarczy

Selekcja
Do zawodu sprzątaczki dziś aplikuje się wieloetapowo. Pierwszym krokiem jest kreatywnie sformułowany list motywacyjny. Jak przekonująco wyrazić pasję do mopa?
Aplikujący na stanowiska podłogowe są weryfikowani wieloetapowo. Etapem basic jest zaintrygowanie sobą.
Reza Estakhrian/Getty Images

Aplikujący na stanowiska podłogowe są weryfikowani wieloetapowo. Etapem basic jest zaintrygowanie sobą.

W segmencie od dawna nie istnieje słowo wiadro. Zostało wyparte przez wyrażenie: system wózków dwuwiaderkowych z wyciskarką.
dipressionist/PantherMedia

W segmencie od dawna nie istnieje słowo wiadro. Zostało wyparte przez wyrażenie: system wózków dwuwiaderkowych z wyciskarką.

W segmencie sygnał o podziemiu oznacza, że jesteś wizerunkowo nieadekwatna do obiektów premium i retaile.
wernerimages/PantherMedia

W segmencie sygnał o podziemiu oznacza, że jesteś wizerunkowo nieadekwatna do obiektów premium i retaile.

Teresa, z pomocą syna, ponawia gorące prośby na forach kobiecych: Kochani, co napisać w liście motywacyjnym na sprzątaczkę? Nadmienia, że nigdy nie robiła tego za pieniądze. Raczej tak u siebie, w domu, bez specjalnej filozofii.

Tymczasem od kilku dni wydziera kartki z zeszytu A4, po czym je zgniata i rzuca pod biurko. Jak Teresa, z 15-letnim stażem biurowym w Akademii Sztuk Pięknych, ma ubrać w słowa motywację względem mopa, żeby nie narazić się na podśmiechujki komisji ds. naboru? Każda nowa wersja siebie wypada groteskowo. Czy nietaktem będzie, jeśli człowiek pisemnie zmotywuje się trójką dzieci potrzebujących jeść?

Kreatywnie sformułowany LM (list motywacyjny) sięgnął już terakoty – wymagany od przedszkola w Parczewie, przez szkołę podstawową w Piotrówce, po ekskluzywne Centrum Kopernika, obiekty premium, czyli biurowce, powierzchnie retaile typu galeria handlowa i inne.

Aplikujący na stanowiska podłogowe są weryfikowani wieloetapowo. Etapem basic jest zaintrygowanie sobą. Więc w imieniu swoich zdezorientowanych matek buszują po forach ich mające więcej kompetencji sieciowych dzieci: Jak zrobić w tym segmencie dobre pierwsze wrażenie, unikając kompromitacji?

Dezorientacja

Ludzie, co pisać? Żeby nie powiedzieć prawdy: chcę pracować u was, bo nie mam gdzie. Kluczą, ale końcowy efekt ciągle ośmieszający. Nawet w autorze tak sobie inteligentnym zasiewa dyskomfort.

Podczas gdy Zachód szybko dostrzegł ubliżający kontekst pisemnej motywacji do job (czyli roboty, w odróżnieniu od stanowiska), poprzestając na zwięzłym cover letter, u nas rozkręca się rekrutacyjna nowomowa – jak oryginalnie stylistycznie nie powiedzieć wprost, że wezmę cokolwiek.

Dyskomforty:

• Cholera jasna, no ludzie, bo nie wiem już, co z tym zrobić. Że zawsze marzyłam o stanowisku czystościowym? Sprzątam kreatywnie? Z dużą szybkością na godzinę? Wkładam w to serce? Ogłoszenie modyfikuję już tydzień. Szukam w sobie czegoś, czego nie mają inne panie. Czy sformułowanie lubię zapach detergentów zabrzmi idiotycznie?

• Hej dziewczyny. Kombinuję, ale nic sensownego nie przychodzi mi do głowy, jak by tu zareklamować siebie. Samorealizacja, rozwój, kariera w dynamicznym zespole, chyba nie pasuje. Może napisać po prostu, że potrzebuję tej roboty, bo mam tylko podstawówkę, trójkę dzieci i starego na zasiłku? Przepraszam za sarkazm, ale nie ogarniam głupoty.

• Porąbało kogoś?! Umiem obsługiwać 10 rodzajów odkurzaczy? Nigdy nie zaplątuję się w przewód i nie mam uczulenia na kurz!?

• Nie chcę nic mówić, ale widziałem już LM do pracy w sprzedaży karpia na święta za 3,70 PLN/h. Niektórych mocno popie…liło: Zawsze chciałem pracować za pensję, która pozwoli mi przeżyć do następnego miesiąca, a wierzę w to, że Państwa firma zapewni mi taką możliwość.

• Prześcigają się w pomysłach na robienie z ludzi clownów, żeby uzasadnić swoje istnienie.

• Tu chyba nie chodzi o pracę w miłym zespole, osrany kibel to żadna motywacja. To jest kpina z ludzkiej biedy. Robi się z narodu psy walczące z beznadziei o jedną kość rzuconą przez pseudointeligenta. Mają się tłumaczyć pisemnie, że nie lubią brudu? Żarliwie szorują powierzchnie, marząc o tym od dziecka?

Robiący w rekrutacjach odsyłają do stron www, skąd można ściągnąć (odpłatnie) najnowsze trendy szablonów motywacyjnych szytych również pod czystościowy segment. Edytując pod siebie, należy zachować sformułowania kluczowe z punktu widzenia segmentu.

Szycie

Irenę (zredukowana kasjerka odrestaurowanego dworca jako niespełniająca wizerunkowych wymagań) LM dopadł z anonsu, który szeleścił na słupie w Milanówku. Starali się wspólnie z mężem nie ośmieszyć jej osoby. Mąż, ochroniarz sieci Carrefour, zaciągał się nad kolejną wersją motywacji ruskim papierosem, że to, kurna, ciągle jednak przypomina list pożegnalny. Czerpali z wzorów.

Z wzorów: swoje zamiłowanie do czystości wykażesz, zwracając uwagę na szczególną estetykę listu. Ma świecić przejrzystością i sensownym ułożeniem elementów merytorycznych. Niech nie brzmi tonem błagalnym. Ani uniwersalnym. Unikać ogólnikowych epitetów typu zdyscyplinowany, odpowiedzialny, precyzyjny, sumienny. Były aktualne na początku lat 90., gdy kapitalizm raczkował. Już nie wystarczą – zrobisz wrażenie osoby leniwej, która zerżnęła z bazy starych wzorów. LM walczących o posadę ma być przebojowy, by został odłowiony ze sterty. Nie zanudzaj sobą. Podawaj tylko informacje dla segmentu istotne (skończony kurs wizażu jest tu bez znaczenia). Znajdź intrygujące słowo, wyrażające twoją osobowość.

Irena, próbując określić się osobowościowo, obdzwoniła najbliższe koleżanki. Ustaliły: jestem spostrzegawcza; mojej uwadze nie umknie najmniejsza usterka; liście doniczkowe wycieram również od spodu; potrafię robić kilka rzeczy naraz; cechuje mnie dyskrecja, zachowam dla siebie każdą informację, którą niechcący posiądę podczas sprzątania.

Na dłużej zacięli się z mężem przy akapicie: co Irenę skłoniło do pracy w Państwa firmie? (z wzorów: unikać fraz w stylu kończą mi się oszczędności, nie mam na podręczniki dla dzieci). Mąż kilka razy wychodził na balkon pomyśleć, zaciągając się. Bingo. Synowie ciągle wypadają z pokoju: mamo, znów zwinęłaś w kłębek komputerową mysz. Stanęło na wyrażeniu: z uwagi na cechującą mnie nadmierną dokładność to stanowisko pomoże mi osiągnąć życiową stabilizację.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną