Rekrutacja na sprzątaczkę: cv już nie wystarczy

Selekcja
Aplikujący na stanowiska podłogowe są weryfikowani wieloetapowo. Etapem basic jest zaintrygowanie sobą.
Reza Estakhrian/Getty Images

Aplikujący na stanowiska podłogowe są weryfikowani wieloetapowo. Etapem basic jest zaintrygowanie sobą.

W segmencie od dawna nie istnieje słowo wiadro. Zostało wyparte przez wyrażenie: system wózków dwuwiaderkowych z wyciskarką.
dipressionist/PantherMedia

W segmencie od dawna nie istnieje słowo wiadro. Zostało wyparte przez wyrażenie: system wózków dwuwiaderkowych z wyciskarką.

W segmencie sygnał o podziemiu oznacza, że jesteś wizerunkowo nieadekwatna do obiektów premium i retaile.
wernerimages/PantherMedia

W segmencie sygnał o podziemiu oznacza, że jesteś wizerunkowo nieadekwatna do obiektów premium i retaile.

W segmencie sygnał o podziemiu oznacza, że jesteś wizerunkowo nieadekwatna do obiektów premium i retaile, które wymagają serwisu czystościowego polegającego na przejściu kontrolnym całego obiektu w systemie raz na pół godziny. A co za tym idzie – mimowolnej konfrontacji sprzątającego z brudzącym (także pracuje na wizerunek firmy).

Ponadto nasze powierzchnie biurowe są w dużej mierze anglojęzyczne, a z badań przeprowadzonych przez segment wynika, że 79 proc. pracowników czuje się bardziej komfortowo, jeśli personel czystościowy mówi w tym samym języku co oni.

Wyglądających na zmęczonych, schorowanych i niekomunikatywnych deleguje się na powierzchnie niewidoczne, typu parking.

Zmęczeni

Anetę, zredukowaną w fabryce płytek ceramicznych, tchnęła pozytywnie kartka na drzwiach hotelu w Wałbrzychu: Sprzątaczki/pokojówki, praca od zaraz!

Zaraz weszła. Recepcja już oblepiona podzielonym na podgrupy wiekowe bezrobotnym tłumem nerwowo gryzącym firmowe długopisy, przeznaczone do stawiania krzyżyków nad czterostronicowym testem. „Jako przyszły pracownik Hotelu X chcemy, żebyś odpowiadał na pytania zgodnie ze swoim sumieniem i przekonaniami”. Już na drugim Anecie siada psychika.

Pytanie 2. Wyobraź sobie: Przyjeżdżają zagraniczni goście. Jeden posiada dużego psa. Aby iść na skróty, po kryjomu wyprowadza psa na klatkę schodową, gdzie pozwala mu załatwić potrzebę fizjologiczną. Co robisz? a) Idziesz wściekła do pokoju gościa i każesz mu posprzątać? b) Wołasz koleżanki, niech któraś cię wyręczy? c) Udajesz, że nie widzisz i czekasz na samoczynny przebieg sytuacji. Niech śmierdzi, ja kału po nowobogackich sprzątać nie będę! d) Wracasz po mopa i ścierki?

Pytanie 4. Lubisz sprzątać? TAK/NIE. Odpowiedź uzasadnij. TAK/NIE lubię sprzątać, bo… (dokończ zdanie).

5. Czy podśpiewujesz w trakcie pracy? TAK/NIE. Co najczęściej nucisz? Podaj tytuł utworu.

6. Wyobraź sobie: W trakcie drogi do pracy spotykasz koleżanki. Plotkujecie. Jako nowo przyjęta nie wdajesz się zbytnio w dyskusję. W pewnym momencie jedna z nich chwali się, jak to można szybko sprzątać, a przy tym nie narobić się i nikt nie będzie wiedział. a) Chętnie korzystasz z jej rad. b) Nie korzystasz.

7. Czy lubisz dostawać czekoladki od gości hotelowych?

8. Gość zostawił na nocnym stoliku zegarek. Co robisz? a) Chowasz do kieszeni? b) Oddajesz w recepcji? c) W przerwie śniadaniowej chwalisz się koleżankom. Po pracy idziecie do lombardu, dzielicie się gotówką i trzymacie gębę na kłódkę.

A to dopiero pierwsza strona. Kilkadziesiąt osób gryzących czubki swoich długopisów stawia krzyżyki wedle sumienia i przekonań. Niewolniczo i w milczeniu, byle tylko oczarować sobą segment. Jakby wypełniali formularze amerykańskich wiz.

Segment

Warszawa, Hale Expo, kwiecień 2015. Na rynku cleaningowym wydarzenie: podczas Międzynarodowych Targów Czystości przedstawiciele wszystkich ras ludzkich prezentują swoje wynalazki. Jeszcze nowsze od poprzednich szorujące samojezdne pojazdy wielofunkcyjne, gdzie liczy się nawet geometria strumienia wody, decydująca o tzw. ciśnieniu natarcia. Jest jasne, że aby przebić się w segmencie, już nie wystarczą ręce, nogi i wiadro. Zresztą od dawna nie istnieje tu słowo wiadro. Jest tak samo archaiczne jak – powiedzmy – niewiasta. Zostało wyparte przez wyrażenie: system wózków dwuwiaderkowych z wyciskarką.

Segment prosi: trzeba zrozumieć ten motywacyjny dyskomfort. W obecnej architekturze jest zbyt dużo luksusowych faktur i adresowanych do nich chemikaliów, by ryzykować tzw. błędem ludzkim. Przed procedurą czystościową wypełnia się już check-listy. Biorąc pod uwagę te laboratoryjne okoliczności, dlaczego pielęgniarka musi aplikować wieloetapowo, a sprzątaczka nie? Należy spodziewać się rewolucyjnych zmian, od których nie ma odwrotu. I nie brać tego godnościowo do siebie.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną