Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Społeczeństwo

Klan Dziadów

Co przyniosą zmiany w egzaminie dojrzałości z j. polskiego

Ryzyko wykształcenia pokolenia pozbawionego głębszej świadomości kulturowej jest duże. Ryzyko wykształcenia pokolenia pozbawionego głębszej świadomości kulturowej jest duże. Mirosław Gryń / Polityka
Tegoroczna matura z języka polskiego była egzaminem ze wszystkiego, co choć trochę ociera się o kulturę. Wystarczy już kojarzyć cokolwiek z czymkolwiek.
Pomysłodawcy nowej matury tłumaczą jej cudowne zalety, podobnie jak poprzedni modyfikatorzy egzaminu dojrzałości.Mirosław Gryń/Polityka Pomysłodawcy nowej matury tłumaczą jej cudowne zalety, podobnie jak poprzedni modyfikatorzy egzaminu dojrzałości.

Obowiązkowa matura ustna z języka polskiego od tego roku przebiega według nowej zasady: maturzysta losuje polecenie, przygotowuje i wygłasza wypowiedź, a na koniec uczestniczy w rozmowie inicjowanej przez egzaminatorów. Można wylosować temat w rodzaju: „Co kultura mówi o miłości? Odpowiedz na podstawie załączonego fragmentu literackiego oraz innych tekstów kultury”. Albo problem językoznawczy: „Funkcje słów w obrazie. Omów zagadnienie na podstawie załączonego zdjęcia reklamy oraz innych tekstów kultury”.

Polityka 20.2015 (3009) z dnia 12.05.2015; Społeczeństwo; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Klan Dziadów"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >