Społeczeństwo

Tęsknota za herezją

Prof. Stanisław Obirek o kondycji współczesnego Kościoła

Prof. Stanisław Obirek – teolog, historyk, antropolog kultury i były jezuita, zaangażowany w dialog z innymi religiami i z niewierzącymi. Prof. Stanisław Obirek – teolog, historyk, antropolog kultury i były jezuita, zaangażowany w dialog z innymi religiami i z niewierzącymi. Krzysztof Żuczkowski / Forum
Rozmowa z prof. Stanisławem Obirkiem, byłym jezuitą, wykładowcą akademickim, o papieżu Franciszku, polskim katolicyzmie, biskupie Lemańskim i strachu przed islamem.
Prof. Stanisław Obirek – w 1976 r. wstąpił do zakonu jezuitów. Wyświęcony na księdza w Neapolu w 1983 r. Autor licznych publikacji, znany z krytycznego stosunku do pontyfikatu Jana Pawła II.Leszek Zych/Polityka Prof. Stanisław Obirek – w 1976 r. wstąpił do zakonu jezuitów. Wyświęcony na księdza w Neapolu w 1983 r. Autor licznych publikacji, znany z krytycznego stosunku do pontyfikatu Jana Pawła II.

Adam Szostkiewicz: – Jak były jezuita patrzy na papieża jezuitę? 
Prof. Stanisław Obirek:
– Z sympatią. Jeden z moich przyjaciół, amerykański jezuita, który wystąpił z zakonu 30 lat przede mną, a który tak jak ja podtrzymuje kontakty z jezuitami, twierdzi, że mamy jakieś jezuickie DNA. Chodzi o akceptację życia jako dramatu, konfliktu, zmagania się z sytuacjami, które życie przynosi. Wiadomo, że sam Bergoglio nie był kochany przez współbraci, głęboko spolaryzował argentyńską prowincję zakonu.

Polityka 23.2015 (3012) z dnia 31.05.2015; Społeczeństwo; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Tęsknota za herezją"

Czytaj także

Społeczeństwo

Marcel Andino Velez o trudnej sztuce opieki nad niesamodzielnymi rodzicami

Marcel Andino Velez, założyciel opiekuńczej organizacji Młodszy Brat, o tym, dlaczego dom rodzinny jest ważny dla rodziców w jesieni życia i co należy wiedzieć, decydując się na opiekę nad nimi w domu.

Teresa Olszak
25.01.2021