„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Społeczeństwo

Wiatr od ruin

Słońce zaszło nad ruinami Wałbrzycha

Droga wiodąca z nieczynnego kamieniołomu do dzielnicy Podgórze odsłania kolejne dowody, że Wałbrzych jest jednym z najpiękniej położonych miast w Polsce. Droga wiodąca z nieczynnego kamieniołomu do dzielnicy Podgórze odsłania kolejne dowody, że Wałbrzych jest jednym z najpiękniej położonych miast w Polsce. Filip Springer
Wałbrzych. Dość łatwo zatrzymać się tu na liszajowatej, spękanej powierzchni, liznąć ją wzrokiem, poczuć w ustach gorycz węglowego pyłu – pomyśleć, że się coś zrozumiało, i odejść. Zbyt łatwo.
Szczawno-Zdrój, choć administracyjnie jest osobnym miastem, to faktycznie stanowi część Wałbrzycha. W domu zdrojowym ciągle można podziwiać portrety księżnej Daisy von Pless z rodu Hochbergów z Książa, którzy przez kilka stuleci byli właścicielami obu miast.Filip Springer Szczawno-Zdrój, choć administracyjnie jest osobnym miastem, to faktycznie stanowi część Wałbrzycha. W domu zdrojowym ciągle można podziwiać portrety księżnej Daisy von Pless z rodu Hochbergów z Książa, którzy przez kilka stuleci byli właścicielami obu miast.

Koloseum. Właściwie można by nie wychodzić z tych ruin. Z rozrzuconych bezładnie cegieł, z poskręcanego żelastwa, bez końca da się tu przecież klecić kolejne nekrologi. Że było i nie ma. I dlaczego? W imię jakiej sprawy? I że tylko ten żal został, taki cichy smutek przewiewany wieczorami po pustych ulicach. Nawet opowieść o przyszłości musi tu przez ruiny przebrnąć. Spacer po gruzowisku to w Wałbrzychu chrzest bojowy dla tych wszystkich, którzy mają odwagę fantazjować o tym, co będzie.

Polityka 23.2015 (3012) z dnia 31.05.2015; Na własne oczy; s. 132
Oryginalny tytuł tekstu: "Wiatr od ruin"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021