Społeczny ogród w centrum Warszawy, czyli druga edycja akcji „Miasto i Ogród”
Plac Defilad, do tej pory betonowa pustynia w środku miasta, ma stać się miejscem przyjemnym i przyjaznym, w którym warszawiacy będą chętnie spędzać wolny czas.

Z początkiem czerwca, poprzez wspólną inaugurację letniego sezonu projektów „Plac Defilad” i „Miasto i Ogród” zasilanego przez markę BMW, płyta główna placu Defilad zmieniła się w zieloną enklawę pełną ziół, kwiatów i drzew. W pierwszy czerwcowy weekend mieszkańcy i turyści mogli posadzić rośliny w przygotowanych wcześniej donicach i specjalnych workach z ziemią.

Bardzo nam zależy, żeby zmieniać to miejsce, które, sąsiadując z tak wieloma instytucjami kultury, funkcjonowało do niedawna jak pusta, betonowa pustynia, przez którą ludzie tylko przemykali w codziennym biegu. Chcemy iść wzorem miejskich placów, nie tylko europejskich, które są pełne ludzi i na których toczy się życie społeczne. Plac Defilad jest miejscem ważnym i symbolicznym. To serce Warszawy, które powinno bić i tętnić życiem. Zaczęliśmy już w zeszłym roku i przekonaliśmy się, że to możliwe i potrzebne – tłumaczy Marta Bartkowska z Teatru Studio, współorganizatora wydarzeń.

„Chcemy, aby 60. urodziny dały możliwość spojrzenia na Pałac od zupełnie nowej strony, bez historycznych uprzedzeń, a może nawet z podziwem, z jakim patrzą na ten budynek odwiedzający Warszawę obcokrajowcy” – zapowiadał Grzegorz Lewandowski, pomysłodawca i dyrektor programowy projektu „Plac Defilad”.

Początek akcji: sadzenie roślin.
mat. pr.

Początek akcji: sadzenie roślin.

Instalacja z perspektywy Pałacu Kultury i Nauki.
mat. pr.

Instalacja z perspektywy Pałacu Kultury i Nauki.

Przestrzeń placu na czas wydarzeń została przearanżowana. Wrócił na kolejny sezon 25-metrowy stół (stał tu też w ubiegłym roku). Pojawiła się 20-metrowa leżanko-ława (autorstwa Katarzyny Stando), wokół której powstał ogród: 16 lip warszawskich i platanów, 90 dużych donic z ziołami i kwiatami. Pod Teatrem Studio umieszczono 30 donic z warzywami i owocami, które zasadzili mieszkańcy i którymi teraz się opiekują.

Zielonym partnerem akcji od pierwszej edycji jest Firma Grąbczewscy. – Zazieleniamy ten projekt żywymi roślinami, których posadzeniem zajęło się wiele indywidualnych osób, ale też różne społeczności, organizacje, firmy. Nowością są duże drzewa, które znalazły się w tym roku po raz pierwszy na „betonowej pustyni” placu. Jest ich 16 – lipy warszawskie i platany. Zwłaszcza lipa świetnie sprawdza się w naszym klimacie, najlepiej znosi warunki zanieczyszczenia spalinami i solą drogową – mówi Wojciech Grąbczewski.

Co się stanie z drzewami po zakończeniu akcji? – Widzimy – po tygodniu od ich zainstalowania – że warszawiacy zaczęli się do nich przywiązywać. Wiele osób zgłosiło nam, że nie wyobraża sobie tego placu już bez drzew. Dzięki nim i całej akcji ludzie po raz pierwszy zatrzymują się w tym miejscu. Do tej pory było tak, że wysiadali z samochodu czy z autobusu i w tym miejscu przyspieszali, nie było na czym oka zawiesić. Od kilku dni zatrzymują się, rozglądają, robią zdjęcia, odpoczywają, podziwiają zieleń. Dzięki kilku prostym zabiegom to miejsce zmieniło kompletnie swój charakter – tłumaczy Grąbczewski.

Akcję Miasto i Ogród zasila BMW.
mat. pr.

Akcję Miasto i Ogród zasila BMW.

Pozostałe rośliny wybrał Sławomir Sendzielski, opiekun ogrodu Miasta i Ogród. Chodziło o dwie rzeczy: prostotę w utrzymaniu i użytkowość. Miały to być rośliny jadalne, które poradzą sobie w środku miasta, z daleka od ziemi. Są więc zioła, mięta, bazylia, sałaty, pomidory, papryka, czyli to, co kojarzy się z prawdziwym wiejskim ogrodem.

Kluczową datą w tegorocznym kalendarzu na 2015 rok są 60. urodziny Pałacu Kultury i Nauki. Na jubileuszowy tydzień (22–26 lipca 2015 r.) zaplanowano sporo wydarzeń. Już 21 czerwca będzie można obejrzeć pokazy udzielania pierwszej pomocy prezentowane przez Pokojowy Patrol WOŚP. Odbędą się też warsztaty miejskiego ogrodnictwa szansa, żeby się nauczyć, jak zakładać ogródek w mieście i robić przetwory.

Mieszkańcy Warszawy korzystający z uroku społecznego ogrodu.
mat. pr.

Mieszkańcy Warszawy korzystający z uroku społecznego ogrodu.

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń odbywających się w ramach cyklu „Plac Defilad” na bieżąco zamieszczane są na stronie www.pldefilad.pl oraz na profilu facebook/pldefilad.

Informacje o planowanych aktywnościach na terenie „Miasta i Ogrodu” będą umieszczane na stronie www.miastoiogrod.pl oraz na facebook/miastoiogrod.

POLITYKA jest patronem medialnym wydarzenia „Miasto i Ogród”.

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną