Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy o bezradności wobec pracodawców

Grzywienka, wystąpionko, nakazik
Rozmowa ze Zbigniewem Sagańskim, inspektorem PIP, o wielkiej fikcji, czyli jak się egzekwuje w Polsce prawo pracy.
Zbigniew Sagański ma 37 lat. Od siedmiu lat jest inspektorem pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Warszawie.
Tadeusz Późniak/Polityka

Zbigniew Sagański ma 37 lat. Od siedmiu lat jest inspektorem pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Warszawie.

Mirosław Gryń/Polityka

Juliusz Ćwieluch: – Fajny ma pan zawód?
Zbigniew Sagański: – Kiedyś nie narzekałem.

A teraz?
Narzekają to małe dzieci. Ja staram się patrzeć obiektywnie na to, co się dzieje nie tylko z moją pracą, ale również z pracą innych. A dzieje się źle. Mamy kryzys.

Bezrobocie spada. Może wkrótce będzie jednocyfrowe.
I bardzo dobrze. Tylko, jakim kosztem to osiągnęliśmy? Polacy pracują rekordowo długo. I na coraz bardziej niekorzystnych warunkach. Z badań wynika, że niezbyt lubią swoją pracę, narzekają na atmosferę i złe traktowanie.

Lubimy sobie ponarzekać.
Mamy coraz więcej powodów. Nasz Kodeks pracy uchodzi za bardzo restrykcyjny. Co z tego, skoro dotyczy już tylko wybranych grup społecznych? Głównie sektora budżetowego, dużych przedsiębiorstw państwowych i firm, które stosunkowo długo działają na rynku. Setki tysięcy ludzi wyrzucone zostały poza nawias prawa pracy. Funkcjonujemy w pewnej fikcji prawnej. Niestety, spory w tym udział ma również Państwowa Inspekcja Pracy, która moim zdaniem po prostu straciła kontakt z rzeczywistością.

Albo pan chce wylecieć z pracy, albo zostać szefem tej instytucji.
Zdaję sobie sprawę, że w Polsce panuje model uległości i zamiatania problemów pod dywan, tyle że to nie jest mój model. Związek zawodowy, który reprezentuję, wszedł właśnie w spór zbiorowy z okręgowym inspektorem pracy w Warszawie.

Czyli u was jest jak wszędzie. Zakłada się związki, żeby nie wyrzucali z pracy?
Można powiedzieć, że u nas jest jak wszędzie. Tyle że to my mamy stać na straży jakości pracy i praw pracownika. A nie stoimy albo coraz częściej udajemy, że stoimy. Inspekcja Pracy jest zbiurokratyzowana do bólu. Ludzie są przeciążeni obowiązkami. Żyjemy statystyką. To jest nasza religia. W papierach działamy rewelacyjnie.

Chyba jednak pan chce wylecieć. Po jednym z tekstów dostałem email od pana kolegi i pisze dokładnie to samo: w PIP pracuje się dla statystyki, a nie realnych efektów.
Pamięta pan taką historię, jak policjant dla wyrobienia statystyki sam na siebie wystawił mandat? My zmierzamy w tym samym kierunku.

Chodzi panu o to, że coraz liczniej składacie pozwy o mobbing?
Tylko w okręgu warszawskim są już chyba trzy lub cztery takie wnioski. Wolałbym jednak porozmawiać o tym, jak działa PIP, żeby łatwiej było to wszystko zrozumieć. Od kilku lat funkcjonuje taki model: Sejm i Rada Ochrony Pracy ustala limit kontroli, które musi w danym roku przeprowadzić PIP. To około 90 tys. kontroli. Ustala się również zakresy, tematy, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Brzmi racjonalnie.
Według tej metodologii kontrola to wizyta w danej firmie. Kontrola dokumentacji i warunków pracy, zamknięcie tego protokołem, rozliczenie w postaci nałożenia kar i wniosków oraz zobrazowanie wszystkiego w statystyce. Co w praktyce wygląda tak, że dostajemy skargę od pracownika, który twierdzi, że był zatrudniany nielegalnie. Udajemy się na miejsce i spotykamy z pracodawcą. A ten, jeśli ma ochotę, to nas wpuszcza i najczęściej stwierdza, że na oczy nie widział skarżącego. Sprawa staje się trudna. Mamy racje dwóch stron. Teraz trzeba znaleźć świadków i zebrać materiał dowodowy. Sporządzić pozew do sądu, a następnie uczestniczyć w tym postępowaniu. To zabiera mnóstwo czasu, którego inspektor nie ma, bo te 90 tys. kontroli ktoś musi zrobić.

Dostaliście nowe etaty, PIP to spora instytucja.
W terenie jest nas śmiesznie mało. W województwie mazowieckim pracuje około 160 inspektorów pracy. Na jednej dłuższej ulicy w Warszawie jest więcej pracodawców. Statystycznie jeden inspektor ma zrobić od pięciu do ośmiu kontroli w miesiącu, żeby wyrobić statystykę. W efekcie trudna sprawa o ustalenie faktu, czy pan X rzeczywiście zatrudniony był nielegalnie, okazuje się nie do zrobienia, bo rozbija całą statystykę. Inspektor, który się tym zajmie, zamiast tych ośmiu kontroli zrobi jedną, dwie w miesiącu. I wtedy to on ma problem. Przełożeni robią się nerwowi, bo przecież ich też ktoś rozlicza ze statystyki.

Inspektor jest niezależny. Pan jest jak szeryf, może pan robić, co pan chce, tak przecież mówi ustawa.
Ja mówię, jak jest, a nie jak być powinno. A jest tak, że jak kontrola zaczyna się komplikować i staje się czasochłonna, to przekłada się to na wszystkie szczeble struktury PIP. Jeśli inspektor nie wyrabia normy, to szef jego sekcji wzywany jest do okręgowego inspektora pracy. Ten z kolei musi tłumaczyć się głównemu inspektorowi. Stanowisko okręgowego inspektora nie jest kadencyjne. Główny może go odwołać bez uzasadnienia. Głównego też tak można odwołać. Przy takim modelu trudno oczekiwać, że GIP będzie krytykował rządzących za psucie prawa pracy albo zgłaszał problemy. Kadencyjny prezes Najwyższej Izby Kontroli ma dużo większą swobodę i z niej korzysta. W PIP stanowiska broni się statystyką.

Nikogo nie interesuje, że nie każdą sprawę da się zrobić w dwa, trzy dni. Albo że nielegalne zatrudnianie to jeden z większych grzechów pracodawcy, bo pracownik nie tylko traci ochronę prawną, ale też środki do życia na emeryturze.

Pana mailowy kolega skomentował to tak: „jak widzisz trudną kontrolę, to udawaj, że jej nie widzisz”.
Czuć praktyka. Trudną kontrolę można załatwić na kilka sposobów. Można odpowiedzieć skarżącemu, że sprawa jest sporna i żeby wystąpił do sądu. Inaczej mówiąc: zajęliśmy się tematem i stwierdziliśmy, że nic nie możemy stwierdzić, ale mamy państwo prawa i proszę, człowieku, idź do sądu, walcz o swoje.

To wredne. Przecież na czarno zatrudniają się najbiedniejsi. W życiu nie pójdą do sądu, bo nawet nie wiedzą, co napisać i gdzie zanieść.
Zgadzam się. Zresztą tego typu kontrolę można jeszcze inaczej rozegrać. Szuka się jakichś drobnostek. Na przykład, czy jest apteczka, czy są badania i szkolenia BHP. Najczęściej nie ma, i wtedy nakłada się na takiego pracodawcę mandat. Inspektor ma łatwy wynik. Nie wchodzi w długotrwały i uciążliwy proces. W dwa dni kontrola jest zamknięta. Statystycznie też to pięknie wygląda. Tylko że pokrzywdzony dalej jest pokrzywdzony.

I pan tak robi?
Gdybym tak robił, tobym panu o tym nie opowiadał. Odgórnie został stworzony mechanizm, w którym mandat za brak apteczki, badań, szkoleń i udowodnienie zatrudniania na czarno waży tyle samo. A skoro liczy się tylko statystyka, to jest, jak jest. Gdyby statystyka uwzględniała złożoność spraw i długotrwałość postępowań, można by się ustrzec wielu patologii.

Pana przełożeni mówią, że wydajność, z którą wcześniej były problemy, się poprawiła. A statystyka służy temu, żeby pracownik tyrał, a nie pił kawę.
I ja jestem za tym, żeby pracę inspektora jakoś rozliczać. Tylko statystyka musi być dostosowana do realiów pracy. A nie odwrotnie.

Przesadza pan, przecież inspektora w zasadzie nie można zwolnić.
Nie trzeba. Wystarczy go odciąć od premii i dodatków. Struktura wynagrodzeń inspektorów jest patologiczna. Sprzątaczka dostaje u nas stałą pensję i premię regulaminową. Wynagrodzenie inspektora złożone jest w około 30 proc. z różnych dodatków – kontrolerski, służbowy, funkcyjny. Tym przełożeni mogą trochę pożonglować. Największe pole do popisu mają w kwestii nagród. Te są w zasadzie uznaniowe. A bez nich niska pensja zmienia się w głodową. Wbrew naszym wewnętrznym przepisom pracodawca nie chce nawet uzasadniać, dlaczego ktoś nie dostał nagrody. To taki kij i marchewka w jednym. A w kwestii stabilności zatrudnienia też mamy już pierwszy wyłom w murze – próbę zwolnienia inspektora bez postępowania dyscyplinarnego.

Szczerze mówiąc, to problemy inspekcji jakoś mniej mnie martwią. Bardziej interesuje mnie, po co nam ona, skoro coraz więcej ludzi zatrudnianych jest na umowach, które nie podlegają waszej kontroli.
To dobre pytanie. Instytucja się z nim ostatnio zmierzyła. Oczywiście po swojemu, czyli na niby. W dorocznym sprawozdaniu głównego inspektora pracy dla Sejmu można przeczytać, że PIP odniósł ogromny sukces, bo w wyniku kontroli udało się bez wytaczania powództw przekształcić 7 tys. tzw. umów śmieciowych w umowy o pracę. Opowiem trochę o kulisach tego sukcesu. Co roku – wspomniałem – mamy tzw. tematy kontrolne. W zeszłym roku ustalono, że takim ważnym tematem będą umowy cywilnoprawne – inspektorzy mieli zwracać na nie szczególną uwagę. I byli z tego bardzo rozliczani.

Mieli zrobić wynik.
I zrobili. A ponieważ temat jest trudny, to trzeba umiejętnie szukać. Najłatwiej było pójść do mikrofirmy. Takiej zatrudniającej jedną, dwie osoby. Tam łatwo wejść, bo właściciela nie stać na pomoc jakichś łebskich prawników. Bierze się tam pierwszą lepszą umowę cywilnoprawną z zatrudnionym i najczęściej dosyć łatwo można udowodnić, że została zawarta ze złamaniem prawa. Taki pracodawca pod presją kontrolera woli zawrzeć umowę z pracownikiem, niż kopać się z urzędem.

Polowanie na płotki.
W wielu branżach, np. w firmach ochroniarskich, patologia z zatrudnianiem na umowy śmieciowe rozciągnięta jest do maksimum. I tych prawie się nie rusza, bo branża pozabezpieczała się prawnie. Pracodawcy nie są skorzy do współpracy, środki dowodowe trudno jest zdobyć, bo ludziom zależy na pracy. Często to renciści na głodowych świadczeniach. Trudno się dziwić, że nie chcą z nami współpracować. Ale w naszej statystyce przekształcenie jednej umowy u małego pracodawcy liczy się tak samo jak stu umów u dużego.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną