Społeczeństwo

Mocarz umysłów

Dopalacze zabijacze: jak z nimi walczyć

Dopalacze skonfiskowane przez katowickich policjantów Dopalacze skonfiskowane przez katowickich policjantów Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Przechrzczenie dopalaczy na narkotyki nie rozwiąże żadnego poważnego problemu. Każdy, kto to obiecuje, jest albo naiwny, albo kłamie.
Najczęściej bierze się zwyczajnie, w domu, na domówkach. Jak jest wolne – piątek po szkole, sobota, ewentualnie w tygodniu, wieczorem.Getty Images Najczęściej bierze się zwyczajnie, w domu, na domówkach. Jak jest wolne – piątek po szkole, sobota, ewentualnie w tygodniu, wieczorem.

Nowelizacja ustawy antynarkotykowej, delegalizująca m.in. 114 substancji używanych do produkcji dopalaczy, weszła w życie 1 lipca. Traf chciał, że tego samego dnia zaczęła działać nowelizacja Kodeksu karnego, która ogranicza stosowanie aresztu do najdrastyczniejszych przypadków. Sąd uznał, że zatrzymany dzień wcześniej 20-latek z Katowic, handlarz dopalaczy, który przyznał się do winy, takim przypadkiem nie jest. Obwołany szybko „królem dopalaczy”, został wypuszczony za kaucją w wysokości 10 tys. zł.

Z wolnej stopy będzie odpowiadał także pierwszy król dopalaczy – Dawid B. Kilka tygodni temu wpłynął wreszcie do sądu akt oskarżenia przeciwko jednemu z bohaterów wydarzeń sprzed pięciu lat, czasu pierwszego antydopalaczowego wzmożenia. – Dawid B. jest oskarżony w dwóch sprawach. W jednej o rozbój i pozbawienie wolności, a w drugiej o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia innych osób przez sprzedawanie dopalaczy. W tej drugiej sprawie oskarżeni są także dwaj inni mężczyźni, którzy produkowali dopalacze – relacjonuje prokurator Krzysztof Kopania z łódzkiej Prokuratury Okręgowej. Jak dodaje, sformułowanie takiego zarzutu wymagało lat mozolnej, żmudnej pracy. – Korzystaliśmy z ekspertyz próbek środków sprzedawanych w sklepach Dawida B. Ponadto prześledziliśmy skutki ich zażycia u ponad 50 osób, które trafiły po nich do szpitali. Bez tego nie było szans na utrzymanie aktu oskarżenia.

Polityka 30.2015 (3019) z dnia 21.07.2015; Społeczeństwo; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Mocarz umysłów"

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021