10 najważniejszych zmian w rozpoczynającym się roku szkolnym

Witaj, szkoło!
Posłanie sześciolatków do szkół wywołało przede wszystkim polityczną dyskusję. Emocje wzbudzają także „zdrowe” sklepiki szkolne. Na tym nie koniec zmian. Do czego należy się jeszcze przygotować?
kennysarmy/Flickr CC by 2.0

Po dwóch miesiącach wakacji dzieci i młodzież muszą się na powrót przeprosić z plecakami, książkami, przyborami szkolnymi i ponownie (albo po raz pierwszy) przekroczyć szkolny próg. Dla niektórych będzie to ciąg dalszy przygody z edukacją, dla innych zupełnie nowy życiowy etap.

Rozpoczęcie roku szkolnego to stres nie tylko dla uczniów, lecz także dla rodziców. Czy ich dziecko zaaklimatyzuje się w nowym środowisku? Czy da sobie radę z nowymi obowiązkami? To tym trudniejsze, że od kilku lat w polskich szkołach trwa permanentna reforma. Zmiana goni zmianę, od podstawówki po klasę maturalną. Oto te najważniejsze, z których należy jak najwcześniej zdać sobie sprawę.

1. Darmowe podręczniki

.
Kancelaria Prezesa RM

.

Z tej nowości najbardziej cieszą się rodzice. Dzięki temu rozwiązaniu nie muszą już wydawać setek złotych na książki. Mogą za to zrezygnować z corocznego wyścigu po (jak najtańsze) podręczniki w księgarniach. Reforma dotyczy uczniów pierwszych, drugich i czwartych klas szkoły podstawowej oraz pierwszych klas gimnazjów. W następnym roku dołączą do nich klasy trzecie i piąte szkół podstawowych oraz drugie klasy gimnazjów. We wrześniu 2017 roku darmowe podręczniki dostaną uczniowie klas szóstych szkół podstawowych i trzecich gimnazjów.

Martwić może tylko zawartość tych rządowych propozycji. Oraz sytuacja finansowa księgarń, które właśnie z podręczników w dużej mierze się utrzymują.

2. Szkolne sklepiki bez „śmieciowego” jedzenia

.
Kevin Krejci/Flickr CC by 2.0

.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia na terenie szkół nie można sprzedawać tzw. śmieciowego jedzenia: słodyczy, chipsów, słodkiego i białego pieczywa, gazowanych i słodzonych napojów oraz wszystkich produktów, które nie spełniają wymagań odnośnie do składników odżywczych, ilości tłuszczów i cukrów.

Na terenie szkół nie można takiego jedzenia nawet reklamować. Zmiany w szkolnych sklepikach mają zahamować gwałtownie wzrastający odsetek dzieci z nadwaga i otyłością. Pytanie o ofertę sklepów w pobliżu szkół, w których zakazać sprzedaży „śmieciowego” jedzenia nie można, pozostaje otwarte.

3. Sześciolatki do szkół

.
marviikad/Flickr CC by SA

.

Sprawa nabrała politycznego znaczenia, zwłaszcza od zapowiedzi Andrzeja Dudy, że pytanie o sześciolatki zostanie uwzględnione w ewentualnym październikowym referendum. Tymczasem sześciolatki poszły do szkół (oprócz tych z orzeczonymi odroczeniami). Powrót do poprzedniego rozwiązania wywołałby sporo zamieszania i strat finansowych. Ponadto w większości krajów europejskich sześciolatki do szkół jednak chodzą (w Wielkiej Brytanii edukację rozpoczynają już nawet pięciolatki).

4. Zwolnienia i oceny z wychowania fizycznego

.
USAG- Humphreys/Flickr CC by 2.0

.

Epidemia nadwagi i otyłości wśród polskich dzieci i nastolatków skłoniła do zmian w szkolnych sklepikach, ale także na salach gimnastycznych. Od dzisiaj znikają całkowite zwolnienia z WF-u. Zwolnienie będzie mogło obejmować tylko określone ćwiczenia, które musi opisać lekarz. Całkowite zwolnienie z lekcji wychowania fizycznego będzie możliwe tylko na podstawie szczegółowej opinii lekarza.

Zmieniają się także zasady oceniania. Zgodnie z nowymi wytycznymi na ocenę mają wpływać nie wyniki sportowe i prawidłowość wykonywania ćwiczeń, ale zaangażowanie, frekwencja na zajęciach oraz uczestnictwo w dodatkowych zajęciach sportowych.

5. Sprawdzian szóstoklasisty

.
Flickr CC by 2.0

.

I w kwestii egzaminowania dzieci dokonała się (r)ewolucja. Od tego roku test będzie się składał z dwóch części: humanistyczno-matematyczno-przyrodniczej oraz sprawdzianu z języka obcego. Wyniki będą podawane w procentach (oddzielnie dla każdej z części). Wydłuży się także czas przeznaczony na rozwiązanie testu: z 60 do 125 minut.

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną