Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Malarze wszystkich świętych

Pisanie ikon: zajęcie nie tylko dla mnichów

Procesja w Siematyczach. Ikony, kojarzone z prawosławiem, dziś stają się popularne wśród katolików, a ich malowanie nabiera czasami cech popkulturowych. Procesja w Siematyczach. Ikony, kojarzone z prawosławiem, dziś stają się popularne wśród katolików, a ich malowanie nabiera czasami cech popkulturowych. Dariusz Myhan
Kiedyś tworzeniem ikon zajmowali się ascetyczni mnisi. Dziś każdy może zostać ikonopisarzem.
Jarosław Wiszenko, wzięty malarz ikon z Mielnika nad Bugiem, w cerkwi w Międzylesiu koło Jabłeczna, którą zdobił w 2015 r.Dariusz Myhan Jarosław Wiszenko, wzięty malarz ikon z Mielnika nad Bugiem, w cerkwi w Międzylesiu koło Jabłeczna, którą zdobił w 2015 r.

Najpierw dzwoni ksiądz lub batiuszko: Panie Jarku, jest sprawa. Wtedy Wiszenko bierze dwa wędkarskie teleskopy i jedzie. Teraz są mierniki laserowe, żeby ustalić wysokość ścian. Ale on woli swoją metodę. Związuje taśmą sztywną 6-metrową wędkę, z którą wiosną chodzi nad Bug łowić klenie, z drugą, krótszą, cienką i lekką. W ten sposób ma 10-metrową miarkę. Wystarczy, żeby obmierzyć całą świątynię.

Potem robi projekt: jaki święty i w jakiej wielkości ma być na ścianie.

Polityka 51/52.2015 (3040) z dnia 15.12.2015; Na własne oczy; s. 164
Oryginalny tytuł tekstu: "Malarze wszystkich świętych"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Oto jak robić wymaz, by zwiększyć wiarygodność testu

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022