Społeczeństwo

Leczenie przez spychanie

Gra w ciuciubabkę w polskich szpitalach

Koszt pobytu w klinice to obecnie 511 zł za dobę, nie licząc leków i badań. Koszt pobytu w klinice to obecnie 511 zł za dobę, nie licząc leków i badań. Blend Images RM / Getty Images
Świat już dawno odszedł od wydłużania pobytów w szpitalach. A u nas przyjmuje się do nich na potęgę – nawet tylko po to, by wykonać najprostsze badania.
Pacjentów kładzie się do łóżek minimum na trzy dni. Krócej nie opłaca się leczyć ani diagnozować.sudok1/PantherMedia Pacjentów kładzie się do łóżek minimum na trzy dni. Krócej nie opłaca się leczyć ani diagnozować.

Odprawa lekarzy po nocnym dyżurze w Klinice Nefrologii, Dializoterapii i Chorób Wewnętrznych nie różniła się tego dnia od innych. – Przyjęliśmy ośmiu chorych, ale czterech wcale nie musiało tu trafić – relacjonuje prof. Joanna Matuszkiewicz-Rowińska z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie przy ul. Banacha.

70-letni mężczyzna przyszedł do izby przyjęć z powodu narastania obrzęków. – Lekarz rodzinny nie próbował zmodyfikować leczenia, nie zlecił podstawowych badań, nie wykonał prób uciskowych – opowiada profesor.

Czytaj także

Świat

Miliard ludzi na świecie głoduje. Dlaczego? Bo jest okradanych przez nas – silniejszych i bogatszych

Rozmowa z Martínem Caparrósem, argentyńskim pisarzem, autorem zbioru reportaży „Głód”, o tym, dlaczego prawie miliard ludzi nie ma co jeść – mimo że żywności mamy aż za dużo.

Paulina Wilk
29.03.2016