Społeczeństwo

Pnioki, krzoki, ptoki

Łowicz folklorem stoi

Tu turysta może sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w stroju łowickim. Tu turysta może sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w stroju łowickim. Anna Musiałówna / Polityka
Boże Ciało, Niedziela Palmowa – Łowicz obowiązkowo gości w migawkach tv. Można by pomyśleć, że składa się tylko z procesji i folkloru.
Trojaczki Maja, Julia i Amelia w ludowych strojach do chrztuAnna Musiałówna/Polityka Trojaczki Maja, Julia i Amelia w ludowych strojach do chrztu

Gdyby się urodził później, może opuściłby Łowicz. Tak jak młodsi koledzy, którzy w latach 90. wyjeżdżali do wielkich miast i za granicę. Ale zbyt mocno zapuścił korzenie. Rutkowscy żyją tu od pięciu pokoleń. Pnioki – jak o tak zasiedziałych mówią Łowiczanie, zwani przez etnografów Księżakami.

U nas do niedawna nie wyruszało się daleko za chlebem – mówi Jacek Rutkowski, grafik samouk i rysownik, dziś związany z folkowym biznesem.

Polityka 24.2017 (3114) z dnia 12.06.2017; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Pnioki, krzoki, ptoki"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021