Społeczeństwo

Pnioki, krzoki, ptoki

Łowicz folklorem stoi

Tu turysta może sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w stroju łowickim. Tu turysta może sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w stroju łowickim. Anna Musiałówna / Polityka
Boże Ciało, Niedziela Palmowa – Łowicz obowiązkowo gości w migawkach tv. Można by pomyśleć, że składa się tylko z procesji i folkloru.
Trojaczki Maja, Julia i Amelia w ludowych strojach do chrztuAnna Musiałówna/Polityka Trojaczki Maja, Julia i Amelia w ludowych strojach do chrztu

Gdyby się urodził później, może opuściłby Łowicz. Tak jak młodsi koledzy, którzy w latach 90. wyjeżdżali do wielkich miast i za granicę. Ale zbyt mocno zapuścił korzenie. Rutkowscy żyją tu od pięciu pokoleń. Pnioki – jak o tak zasiedziałych mówią Łowiczanie, zwani przez etnografów Księżakami.

U nas do niedawna nie wyruszało się daleko za chlebem – mówi Jacek Rutkowski, grafik samouk i rysownik, dziś związany z folkowym biznesem.

Polityka 24.2017 (3114) z dnia 12.06.2017; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Pnioki, krzoki, ptoki"

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020