Polacy wierzą w duchy

Paranormalni
Jesteśmy narodem bez uprzedzeń do duchów. Nawet sceptycy nie mają nic przeciwko nim.
Wiara Polaków w świat nadprzyrodzony jest powszechna, a doznania związane z nią dotyczą połowy respondentów.
Renphoto

Wiara Polaków w świat nadprzyrodzony jest powszechna, a doznania związane z nią dotyczą połowy respondentów.

Większość z segmentu sceptycznych nie jest definitywnie uparta w poglądach.
casarda/PantherMedia

Większość z segmentu sceptycznych nie jest definitywnie uparta w poglądach.

Diagnozę „Świat nadprzyrodzony oczami Polaka”, zleconą przez kanał CI Polsat, poświęcony spektakularnym zbrodniom z kraju i ze świata, sporządzono na niespotykaną skalę. Przepytano prawie 2,5 tys. respondentów. Niemal wszyscy deklarowali, iż mieli w życiu co najmniej jeden dziwny incydent, i opisali go w detalach. Wybranych losowo poproszono o sprecyzowanie przeżyć w godzinnym interview. Wyszło strasznie.

Z interview: Halina

Respondentka nie ukrywa, że jest to dla niej temat pasjonujący. Ze zjawami ma regularne kontakty. Pierwszą zobaczyła w wieku pięciu lat. Podczas zabawy siostra krzyknęła: „Halina, ktoś tam jest”. Faktycznie, na korytarzu stała osoba w fartuchu, paląca perfidnie papierosa, i nie była to matka, bo spała w tym czasie po zażyciu leków na depresję.

Prawie cała rodzina respondentki ma incydenty z duchami: mąż, szwagier (popełnił samobójstwo i nie jest wykluczone, że pojawia się teraz jako demon), teściowa, sąsiadki, dwie koleżanki, trzech braci oraz wspomniana siostra, u której stwierdzono schizofrenię paranoidalną, choć tato upierał się, że to opętanie. Jakby tego było mało, COŚ zaczęło nawiedzać małoletnich synów respondentki. Starszy napotkał ducha z czerwonymi oczami, który śmiał mu się bezczelnie w twarz. Drugi, niespełna roczny, musiał zobaczyć coś podczas kąpieli, bo momentalnie się rozpłakał. Do dziś tak przestraszeni, że śpią z respondentką w jednym łóżku.

Raz nawiedziła ją zmora. Wyszła ze ściany pod postacią sinej kobiety, miała brudne pazury i wkładała respondentce palce do buzi, próbując udusić. (Być może było to spowodowane faktem, że – jak twierdzi respondentka – dużo zjadła przed snem). Ciągle czuje się przez COŚ obserwowana. Próbowała nawet porozmawiać z księdzem, lecz przestraszył się i uciekł.

Dorota

Przełomowe wydarzenie w zapatrywaniu respondentki na zagadnienia paranormalne to pęknięcie szyby w zimnym piekarniku podczas rozmowy o duchach podszytej kpiną. Odczytała to jako sygnał, że nie należy z nich drwić. Miała też epizod wyjścia z ciała podczas bioenergetycznego masażu u profesjonalisty. Aktualnie jest nieszczęśliwa i często ucieka w pozazmysłowość.

Z diagnozy:

Zasadniczy wniosek badawczy brzmi: wiara Polaków w świat nadprzyrodzony jest powszechna, a doznania związane z nią dotyczą połowy respondentów. Deklarowana paranormalna top dziesiątka to: cuda (41 proc.), sny prorocze (40 proc.), nieco niżej: egzorcyzmy, zawładnięcia demoniczne, odwiedziny zmarłych, jasnowidzenie, telepatia, obserwacja zjaw oraz przesuwanie rekwizytów siłą umysłu.

Jedna trzecia respondentów jest chętna wyżej wymienionych zdarzeń doświadczać (nadreprezentacja kobiet o prawicowych poglądach, częściej z miast niż wsi), a co dziewiąty nawet bardzo. Przy czym zdumiewa, iż skrajnie otwartych na duchy nadreprezentują ateiści, światopoglądowo centrowi, o wykształceniu humanistycznym, z województwa mazowieckiego. Zgłaszają szerokie spektrum incydentów nadprzyrodzonych, jakich zaznali, w tym klątwy, podróże w czasie, wspomnienia wcieleń poprzednich.

Z interview: Sylwester

Sceptyk, w przeciwieństwie do swojej matki nadużywającej odpłatnych wizyt u chiromantek z Białorusi, uważa, że wszystko jest wytłumaczalne, tylko jeszcze niezbadane. Przyznaje jednak, iż regularnie doświadcza telepatii. To znaczy respondentowi zdarza się, że druga osoba mówi dokładnie to, o czym on właśnie myśli. Zjawisko narasta, jednak budzi w nim odczucia neutralne.

Urszula

Respondentka, posiłkując się wiedzą z horrorów, wkłada dużo wysiłku w szukanie dowodów na życie po życiu. Długo nie mogła ich doświadczyć. Aż do zeszłego roku, gdy zmarł ojciec respondentki. Pomyślała: jest okazja, może dusza nie przeszła jeszcze na tamtą stronę. Z nadejściem północy zaczęła wywoływać tatę, a po chwili zatrzeszczał parkiet i nastąpiło głośne uderzenie, jakby nożem o słoik, choć w domu nie było żadnych słoików. Ucieszył ją fakt istnienia czegoś poza światem realnym, gdyż ten respondentkę zasmuca. Mając naturę empiryczną (hobby respondentki to fizyka w ujęciu teoretycznym), intensywnie trenuje wychodzenie z ciała metodą zaczerpniętą z internetu. Jeszcze nie dość wytrenowani muszą prosić o pomoc neutralne byty znajdujące się w pobliżu. Raz prawie się jej udało, jednak przestraszyła się.

Połowa rodziny respondentki to jasnowidzący, ciotka wróży nawet zawodowo. Respondentka lubi odwiedzać ciotkę, by – skoro ma możliwość wglądu w przyszłość – zabezpieczyć się przed nieszczęściem bądź spytać, gdzie można poznać kogoś ciekawego. Jest jednak rozdarta. Skoro teoria kwarków mówi o tym, że świat się staje w każdej chwili, skąd wróżka wie to zawczasu? Podaje też przykład niespokrewnionej jasnowidzki, u której bywały z matką. Podczas jednego z seansów martwiły się, czym zapłacą, gdyż dysponowały tylko bilonem. Kobieta uprzedziła je: wiem, że nie macie pieniędzy, dzisiaj mi nie płaćcie. Ale nie przewidziała zasadniczej sprawy. Otóż w dniu kolejnej umówionej wizyty umarła.

Z diagnozy:

Najbardziej sceptycznie („nie wierzę/lecz dopuszczam, że coś może być na rzeczy”) respondenci wyrażają się o magicznych stworzeniach. 78 proc. podważa istnienie elfów, jednorożców, skrzatów, wilkołaków, smoków. Nieco mniej dystansują się wobec kryptydów, czyli dziwolągów zwierzęcych, z których najbardziej znane to potwór wodny z Loch Ness i małpolud o imieniu Yeti.

Połowa powątpiewa w: przepowiednie, sterujące życiem układy gwiezdno-planetarne, równoległe istnienie światów, możliwość przejęcia kontroli nad ciałem, wyjście poza nie oraz widzenie aury. Zaskakujące, że tylko co dwudziesty jest pewien, iż w świecie nie ma absolutnie nic nadzwyczajnego i nie chciałby mieć z czymś takim do czynienia.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną