Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Europa się kurczy. Ile osób będzie mieszkać na kontynencie w 2050 roku?

Perspektywy rozwoju demograficznego Europy są bardzo pesymistyczne.

O ile jeszcze w 1960 r. ludność Europy stanowiła 20 proc. ludności świata, to obecnie jej udział ograniczył się do 10 proc. Tak wynika z przedstawionego przez Eurostat badania. Unijne kraje potentatem ludnościowym nigdy nie były, a ich potencjał ludnościowy systematycznie się kurczy. Dalsze perspektywy rozwoju demograficznego Europy są bardzo pesymistyczne.

W ostatnich 13 latach (od 2004 r.) największy przyrost liczby ludności wystąpił w Luksemburgu i na Cyprze, a w dalszej kolejności w Irlandii, na Malcie i w Hiszpanii.

Obecnie najwyższe tempo przyrostu obserwuje się w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Austrii, natomiast ubytek ludności – w krajach europejskich basenu Morza Śródziemnego, a także w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (m.in. Łotwa, Litwa, Estonia, Bułgaria).

Oto mapa, która przedstawia wzrost lub spadek liczby ludności w Unii Europejskiej (w procentach):

Europa się kurczyKŻ/PolitykaEuropa się kurczy

(powiększ mapę)

Jakie są przyczyny takich tendencji demograficznych? Decydujące są przede wszystkim zmiany w modelu tworzenia rodzin i oraz w płodności.

W całej Europie maleje liczba zawieranych małżeństw, rodziny są zakładane w coraz późniejszym wieku, a także – co najistotniejsze – decyzje o posiadaniu pierwszego dziecka, z różnych przyczyn, są odkładane na później.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną