Społeczeństwo

Nowy gust narodowy

Jak się kształtują estetyczne wybory Polaków

Tropienie ludowego piękna i włączanie folkloru w budowę narodowej tożsamości to gest w powojennej Polsce dobrze znany. Tropienie ludowego piękna i włączanie folkloru w budowę narodowej tożsamości to gest w powojennej Polsce dobrze znany. Splash News/East News, BE&W
Polska jest naszym dobrem, jest piękna, jesteśmy z niej coraz bardziej dumni. I wygląda na to, że ta duma może nam wkrótce zastąpić gust.
Festyn z okazji Zielonych Świątek w Białostockim Muzeum Wsi w OsowiczachArtur Reszko/PAP Festyn z okazji Zielonych Świątek w Białostockim Muzeum Wsi w Osowiczach

„Chcemy, żeby Polska była piękna” – tak brzmiały być może najbardziej zaskakujące słowa Jarosława Kaczyńskiego na konwencji Zjednoczonej Prawicy. Rządzący Polską rzadko w ogóle mówili o estetyce, a tu dostaliśmy od razu cały szereg postulatów – żeby wspólnotę budować przez piękno, wprowadzić lekcje estetyki w szkołach i powołać do życia Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury, który miałby dbać o estetykę polskich wsi i miast.

Polityka 29.2017 (3119) z dnia 18.07.2017; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowy gust narodowy"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021