„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Społeczeństwo

Sąd ukarał instruktora, który odmówił treningu stowarzyszeniu LGBT

Można już mówić o kształtowaniu się wyraźnej linii orzeczniczej polskich sądów. Można już mówić o kształtowaniu się wyraźnej linii orzeczniczej polskich sądów. Facebook
Ten wyrok ma szansę przyczynić się do wzmocnienia ochrony praw osób LGBT w Polsce – uważa Paweł Knut, prawnik KPH.

Z inicjatywą zorganizowania treningów z samoobrony dla poznańskiej Grupy Stonewall wyszła, tuż po tym jak na poznańskich Jeżycach doszło do pobicia pary gejów, Karolina Niedźwiecka.

Na początku marca Mateusz Perczyński, 24-latek, wraca ze swoim chłopakiem, kolegą i koleżanką z imprezy w gejowskiej dyskotece w centrum Poznania. Wtedy zaatakował ich mężczyzna. Z opresji wyratował ich jadący ulicą radiowóz. Spłoszony napastnik uciekł, ale policjanci dopadli go po kilkunastu metrach i zabrali do komisariatu.

Zaniepokojona skalą przemocy w stosunku do osób LGBT Niedźwiecka skontaktowała się z instruktorem krav magi. Trener, który początkowo zgodził się na przeprowadzenie zajęć, po zapoznaniu się z profilem działalności organizacji odmówił współpracy. „Nie chcę być utożsamiany z czymś, pod czym się nie podpisuję”, „nie popieram związków męsko-męskich, tym bardziej wychowujących dziecko” – argumentował swoją decyzję.

Nowa linia orzecznicza polskich sądów?

Niedźwiecka poinformowała o zajściu policję, która zdecydowała się na wniesienie do sądu wniosku o ukaranie trenera. Wniosek obejmował zarzut nieuzasadnionej odmowy świadczenia usługi. Tak też uznał dziś poznański sąd, który w trybie nakazowym nałożył na trenera grzywnę w wysokości 500 zł.

„Wyrok poznańskiego sądu jest kolejnym, po wyroku w tzw. sprawie drukarza z Łodzi, w którym sąd wyraźnie zakazał dyskryminacji osób LGBT w dostępie do dóbr i usług. Można już mówić o kształtowaniu się wyraźnej linii orzeczniczej polskich sądów, która w jednolity sposób obejmuje ochroną przed tego rodzaju nierównym traktowaniem wszystkich obywateli i obywatelki. W mojej ocenie to rozstrzygnięcie jest prawidłowe i przyczyni się do wzmocnienia ochrony praw osób LGBT w Polsce” – uważa Paweł Knut, prawnik KPH.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną