Społeczeństwo

Na protestach Czarnej Środy czytano „listę hańby”. Niepotrzebnie

Strajk kobiet w Krakowie Strajk kobiet w Krakowie Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Być może zamiast tego warto zadzwonić do posłów, by ich wesprzeć. By choć tą drogą stworzyć jakąś przeciwwagę dla „Polski płaczących embrionów”.

Po dwóch latach protestowania, manifestowania, pikietowania znów trzeba było wyjść na ulice. Pomimo zmęczenia materiału, frustracji wywołanej tym, że czasem w Polsce protesty nie przynoszą skutku, 17 stycznia, w środę, znowu wyszły tysiące. W Warszawie – 2,5 tysiąca. W Białymstoku, Wrocławiu, Katowicach, Opolu, Radomiu, Lublinie, kilkudziesięciu miastach i miasteczkach – tysiące, setki, dziesiątki. Duża rzecz.

Na transparentach hasło: „Nie dla zaostrzania ustawy aborcyjnej”

Część Polaków postanowiła bowiem usankcjonować utopię, wedle której każda ciąża bez wyjątku ma się skończyć porodem, a posłowie RP posłuchali i skierowali do dalszych prac odpowiedni projekt. Odrzucając projekt przeciwny, dopuszczający aborcję do 12. tygodnia, ale też wprowadzający wiele niezbędnych dziś rozwiązań: „Ratujmy Kobiety”.

Tak, to z pewnością jest moment, w którym trzeba wyjść na ulice. Pytanie tylko, po co? Motyw, który zdominował protesty warszawskie, to zawód, jaki kobietom zgotowała opozycja. Czytano „listę hańby” – nazwiska posłów, którzy zagłosowali przeciw skierowaniu do dalszych prac projektu „Ratujmy Kobiety”. Nawet jeśli nie miał dzisiaj szans na uchwalenie, był przeciwwagą dla projektu ślepoty i egzaltacji. Maszerowano pod siedziby PO i Nowoczesnej.

Tyle tylko, że po 25 latach zaorywania świadomości, wbijania ludziom do głów i serc, że „aborcja to morderstwo, że „dziesięciotygodniowy płód w strachu ucieka od narzędzia, jakim rozrywane jest na strzępy jego ciało” – i jakich tam jeszcze manipulacyjnych, nieprawdziwych, ale wystarczająco sugestywnych obrazów używano – zdecydowana większość Polaków na słowo „aborcja” reaguje cierpnięciem skóry. Posłowie, także ci z opozycji, nie odstają od średniej. Zagłosowali – wciśnięciem guzika albo wyjęciem karty – zgodnie z własnym sumieniem. Ukształtowanym przez 25 lat życia w Polsce. Przeoranym przez propagandę (gorszą siostrę rewolucji moralnej), jaką tu mieliśmy.

Prawdziwy bój trwa w Sejmie

Nawet jeśli wpisani na „listy hańby” płoną teraz ze wstydu, to pozorne zwycięstwo. Prawdziwy bój jest przecież w innym miejscu. Kuriozalny projekt, zmuszający do donoszenia każdej ciąży, podpisało 800 tys. osób. Podpisującym nie wystarczyło wyobraźni, by dostrzec własną córkę w kobiecie zmuszonej prawną i medyczną przemocą do donoszenia zaśniadu. Powstającego z zapłodnionej komórki, ale przypominającego rozmemłaną plastelinę. Owe setki tysięcy, które uwierzyły, że „ratują przed okrucieństwem matek wyrodnych niepełnosprawne dzieci” (retoryka Kai Godek), teraz zabrały się za wydzwanianie do posłów z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Pod numery komórek, podane na łamach dzisiejszego „Naszego Dziennika”. Dzwonią więc z pytaniem, co posłowie zrobili dla „dzieci nienarodzonych” oraz „kiedy wejdzie w życie tak ważna dla Polski ustawa”.

Być może zamiast czytać „listę hańby”, warto zadzwonić do tych samych posłów, by ich wesprzeć. By – skoro nie udało się kontraustawą – choć tą drogą stworzyć jakąś przeciwwagę dla „Polski płaczących embrionów”. Może dziejową koniecznością jest zasiewać wątpliwości. Rozbijać monolit tam, gdzie to możliwe. Pokazywać inny punkt widzenia. Tylu krajom w Europie udało się poprowadzić uczciwą społeczną debatę o aborcji. Tylu ludzi w Europie jest w stanie pojąć, że czasem prawa dwóch niezależnych jednostek wykluczają się, trzeba szukać względnej równowagi, a aborcja nie jest i nigdy nie była morderstwem. Im się udało.

Dlaczego Polska wciąż jest w innym kosmosie?

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną