Społeczeństwo

Za tydzień możliwy całkowity zakaz aborcji. Strajki pod diecezjami w całym kraju

Biskupi podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Biskupi podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Chcemy powiedzieć, co myślimy o biskupach żądających wprowadzenia w Polsce całkowitego zakazu aborcji – zapowiadają organizatorki Strajku Kobiet.

W niedzielę, 18 marca, w całym kraju będzie demonstrował Strajk Kobiet. Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego pod hasłem „Słowo na niedzielę” odbędą się pod biurami diecezji i archidiecezji. „Idziemy, żeby powiedzieć, co myślimy o biskupach żądających wprowadzenia w Polsce całkowitego zakazu aborcji. Chcemy zapytać kościelnych urzędników, gdzie jest ich miłosierdzie. Gdzie jest ich człowieczeństwo. Gdzie jest ich miłość bliźniego. I co musimy zrobić, aby wreszcie dali nam, kobietom, »święty spokój«” – zapowiadają organizatorki. Niedzielne protesty odbędą się m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Częstochowie, Wrocławiu, Kielcach, Katowicach, Toruniu i Rzeszowie.

Posłowie na usługach biskupów

W środę, 14 marca, episkopat wydał komunikat wzywający posłów do zajęcia się projektem „Zatrzymaj aborcję”. Biskupi wzięli na siebie obowiązek „przypomnienia o konieczności bezwarunkowego szacunku należnego każdej istocie ludzkiej we wszystkich chwilach jej istnienia”.

Projekt, którego inicjatorką była Kaja Godek, usuwa z obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny przesłankę zezwalającą na aborcję, kiedy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Tuż po tym, 15 marca, na stronach Sejmu pojawiła się informacja o „zmianie porządku dziennego”. W pracach komisji sprawiedliwości i praw człowieka znalazł się projekt Godek. Komisja kierowana przez Stanisława Piotrowicza już 19 marca wyda opinię o tym projekcie dla komisji polityki społecznej i rodziny, do której „Zatrzymaj aborcję” może trafić 21–23 marca. A pod głosowanie na sali plenarnej Sejmu już 23 marca. To znaczy, że za tydzień możemy mieć w Polsce niemalże zakaz aborcji. Jedno z najostrzejszych w Europie praw antyaborcyjnych.

40 proc. Polaków chce liberalizacji prawa aborcyjnego

W opublikowanym w sierpniu 2017 roku sondażu Ipsos dla OKO.press jedynie 11 proc. ankietowanych zadeklarowało, że popiera całkowity zakaz aborcji. Z kolei 40 proc. opowiada się za liberalizacją ustawy. 41 proc. badanych jest za tym, by ustawa pozostała bez zmian.

Przez ostatnie tygodnie wydawało się, że PiS nie chcąc drażnić centrowych wyborców i kobiet, które wzięły udział w Czarnym Proteście 2016 i 2017 roku, zrezygnował z dalszych prac nad zaostrzeniem prawa dotyczącego przerywania ciąży. Zarówno w Sejmie, jak i w Trybunale Konstytucyjnym.

W październiku 2016 roku przed sejmowym głosowaniem nad projektem Ordo Iuris decydujący okazał się głos Kościoła. Biskupi poczuli, że przez całkowity zakaz aborcji stracą młode kobiety. Dziś okopali się na mocniejszych pozycjach. Być może dlatego, że manifestacje z ostatniego półtora roku w sprawie pigułki „dzień po” czy aborcji nie były już tak liczne jak Czarny Protest. Albo dlatego, że posługując się językiem moralności i pogardy wobec kobiet, łatwiej wytłumaczyć przymus rodzenia dzieci, które tuż po porodzie w cierpieniach umrą.

Jeśli nie chcemy, żeby Kościół pisał w Polsce prawo, trzeba tę niezgodę pokazać. Nie tylko protestując pod diecezjami. Być może pustki w kościołach dadzą biskupom do myślenia więcej niż nawet najliczniejsza manifestacja.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Problemy psychiczne dzieci i rodzicielskie zaniedbania

Dr hab. Małgorzata Święcicka: O problemach psychicznych dzieci i rozmaitych „psychologicznych modach”, rodzicielskich zaniedbaniach i lękach na wyrost.

Joanna Cieśla
16.08.2019
Reklama