Społeczeństwo

Tylko 10 proc. Polaków zna datę powstania w warszawskim getcie

Obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim Obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
60 proc. przebadanych przez CBOS uważa też, że Polacy w znacznym stopniu pomagali Żydom w czasie powstania.

19 kwietnia 1943 roku, 75 lat temu, w getcie warszawskim wybuchło powstanie. CBOS sprawdził, co Polacy wiedzą o tym wydarzeniu i jakie miejsce zajmuje ono w pamięci zbiorowej.

Najważniejsze wnioski z badania CBOS

1. Prawie wszyscy (94 proc.) słyszeli o powstaniu w getcie. Ale dokładną datę jego wybuchu zna tylko co dziesiąty Polak (11 proc.). Nieznacznie zmniejszyła się, do 6 procent, grupa osób, które pięć lat temu nic nie wiedziały na ten temat.

2. Najwięcej na temat powstania wiedzą mieszkańcy wielkich miast oraz ci z wyższym wykształceniem. W obu tych grupach w zasadzie nie ma osób, które w ogóle nie słyszały o tym wydarzeniu. Najmniej o powstaniu w getcie wiedzą najsłabiej wykształceni oraz mieszkańcy wsi.

3. Ponad połowa (53 proc.) słusznie uważa, że większość mieszkańców getta została wywieziona do obozu koncentracyjnego (w Treblince) i tam zamordowana. Co czwarta osoba (25 proc.) jest przekonana, że większość populacji getta zginęła w trakcie powstania. Z kolei blisko jedna dziesiąta (9 proc.) sądzi, że najwięcej przebywających w getcie Żydów umarło z głodu i chorób (de facto z tej przyczyny zmarło więcej osób, niż zginęło w powstaniu).

4. Prawie 60 proc. badanych uważa, że Polacy pomagali Żydom w dużym stopniu. Jedna trzecia (32 proc.) twierdzi, że w niewielkim. Marginalny odsetek (1 proc.) mówi o braku jakiegokolwiek wsparcia. W porównaniu do wyników z poprzedniego pomiaru zaangażowanie strony polskiej w powstanie w getcie warszawskim częściej określane jest jako „duże” niż jako „niewielkie”.

5. O dużej polskiej pomocy przekonani są zwłaszcza ankietowani identyfikujący się z prawicą i tzw. praktykujący katolicy. Natomiast o niewielkim – badani o poglądach lewicowych, nieuczestniczący w praktykach religijnych.

6. 64 proc. badanych uważa, że powstanie w getcie jest dziś ważne przede wszystkim dla Żydów. Prawie połowa badanych twierdzi, że powstanie w getcie ma istotne znaczenie dla Polaków, a jedna trzecia – że tylko dla ludzi starszego pokolenia.

7. Badani, którzy słyszeli o powstaniu w getcie warszawskim, w ogromnej większości (83 proc.) uważają je za wydarzenie dla siebie ważne. Jedna trzecia (32 proc.) określa je jako bardzo ważne. Dla jednej dziesiątej (10 proc.) nie ma ono znaczenia. W ciągu ostatnich pięciu lat ranga tego powstania w pamięci zbiorowej nieco wzrosła.

Czytaj także: Powstanie w getcie to także część polskiej historii. PiS tego nie zmieni

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama