Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Dzień SuperMatki pod Sejmem. „Rząd się nas boi”

Piknik poparcia dla protestu rodziców osób niepełnosprawnych pod Sejmem Piknik poparcia dla protestu rodziców osób niepełnosprawnych pod Sejmem Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Protestujący zrobili bardzo dużo. A przede wszystkim obnażyli hipokryzję ludzi, którzy nam tyle obiecali – podkreślali zebrani na Wiejskiej.
Barierki pod SejmemOgólnopolski Strajk Kobiet/mat. pr. Barierki pod Sejmem
Barierki pod Sejmemmat. pr. Barierki pod Sejmem

Dzień Matki przypada w 39. dniu sejmowego protestu matek (i jednego ojca) oraz czterech osób z niepełnosprawnościami. Na Wiejskiej o godz. 14 dzięki inicjatywie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, stowarzyszenia Obywatele Solidarnie w Akcji i Porozumienia Kobiet 8 Marca odbyła się pikieta solidarnościowa z protestującymi.

Straż Marszałkowska nową superformacją

Mimo wcześniejszych ustaleń między organizatorkami wydarzenia, urzędem miasta a policją na życzenie Straży Marszałkowskiej w nocy z 25 na 26 maja pod Sejmem pojawiły się barierki, które uniemożliwiają bezpieczne przeprowadzenie wydarzenia, a w dodatku znacznie utrudniają przemieszczanie się osobom na wózkach.

Czytaj także: Opozycja podpisała „Pakt solidarnościowy”. PiS-owi to na rękę

Anna Prus z Warszawskiego Strajku Kobiet w rozmowie z OKO.press mówiła: „Ustaliłyśmy z policją, że będzie przepustowość. Policja chciała stworzyć korytarz życia, tak żeby był łatwy dostęp do karetek i straży pożarnej. Pod punktem veturilo miała stanąć scena. Cała manifestacja miała być podzielona na trzy strefy, bo jednak będą na niej osoby z różnymi formami niepełnosprawności. Nic z tego”.

List protestujących matek

Janina Ochojska odczytała list protestujących w Sejmie matek: „Jesteśmy matkami. Nasze dzieci to wspaniali ludzie. Śmieją się, czasem płaczą, mają marzenia, ulubione potrawy, filmy i kolegów. Codziennie nas zachwycają małymi rzeczami i codziennie martwimy się o ich los. Zupełnie jak Wasze dzieci i jak Wy same. Dlatego Wasza obecność i wsparcie są dla nas tak ważne. Dziękujemy za Waszą solidarność. Prawdziwą solidarność ludzkich serc. Życzymy Wam jak najwięcej radości i satysfakcji z Waszych dzieci. Zarówno dla Was, jak i dla nas są oceanem miłości i największym darem losu, nauczycielami życia i wspaniałymi kompanami na dobre i na złe. Są – i to jest najważniejsze. Dziewczyny, Wam też dziękujemy za to, że jesteście. Życzymy Wam wszystkiego najlepszego!”.

Wanda Traczyk-Stawska apelowała do protestujących: „Trzymajcie się, nie traćcie nadziei. Nie traćcie nadziei, my jesteśmy z Wami. Ale nawet gdybyście nie wytrzymali, pamiętajcie, że już zwyciężyliście. Cała Polska jest obudzona. Od tej pory nikt się nie wykręci, że nie wiedział”.

Zgromadzeni skandowali hasła: „Jesteśmy z Wami, supermatkami”, „Solidarne z supermatkami” i „Popieramy postulaty rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami”. Wśród licznych transparentów pojawiały się także te w języku angielskim: „Ten parlament zablokował swoich obywateli” i „Uwaga, wchodzisz do strefy zamkniętej PiS – postępuj ostrożnie. Obywatele RP”.

Dzień SuperMatki pod Sejmem – zobacz galerię zdjęć z protestu

Coraz więcej zakazów

Marszałek Sejmu od kilku dni konsekwentnie odcina protestujących od świata. Wprowadzał i odwieszał zakaz wychodzenia na spacery, zakaz odwiedzin, zakaz otwierania okien, zakaz dostarczania poczty. 24 maja nie pozwolił na wywieszenie transparentu „Polish Disabled Children Beg for a Decent Life” („Polskie niepełnosprawne dzieci błagają o godne życie”). W nocy z 24 na 25 maja w głównym gmachu Sejmu pojawiły się kotary i ściany z dykty, które odgradzają protestujących od reszty sejmowego życia.

Czytaj także: Protestujący próbowali wywiesić w Sejmie transparent. Użyto siły

W piątek 25 maja rano posłowie nie mogli nawet przekazać protestującym tablicy z treścią i podpisami sygnatariuszy paktu solidarnościowego dla osób z niepełnosprawnościami, który zawarła opozycja. PSL, Kukiz ‘15, Nowoczesna, Unia Europejskich Demokratów, Partia Razem i poseł Michał Szczerba z PO zobowiązali się w nim, że po wyborach będą dążyć do realizacji postulatów protestujących w Sejmie.

W nocy z 25 na 26 maja wprowadzono nowe restrykcje: zakaz korzystania z windy, utrudniono dostęp do łazienek, protestujący mogą korzystać tylko z jednej toalety, która jest przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. W miejscu protestu pojawili się dodatkowi funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej, 13–14 nowych strażników.

Według władz Sejmu „Ograniczenia mają związek z trwającą w Sejmie sesją Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która potrwa do poniedziałku”. Pytanie, jakie niebezpieczeństwo może stanowić poruszanie się protestujących windą czy zakaz dostarczania poczty.

Czytaj także: Damscy bokserzy

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama