Społeczeństwo

Dzień SuperMatki pod Sejmem. „Rząd się nas boi”

Piknik poparcia dla protestu rodziców osób niepełnosprawnych pod Sejmem Piknik poparcia dla protestu rodziców osób niepełnosprawnych pod Sejmem Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Protestujący zrobili bardzo dużo. A przede wszystkim obnażyli hipokryzję ludzi, którzy nam tyle obiecali – podkreślali zebrani na Wiejskiej.
Barierki pod SejmemOgólnopolski Strajk Kobiet/mat. pr. Barierki pod Sejmem
Barierki pod Sejmemmat. pr. Barierki pod Sejmem

Dzień Matki przypada w 39. dniu sejmowego protestu matek (i jednego ojca) oraz czterech osób z niepełnosprawnościami. Na Wiejskiej o godz. 14 dzięki inicjatywie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, stowarzyszenia Obywatele Solidarnie w Akcji i Porozumienia Kobiet 8 Marca odbyła się pikieta solidarnościowa z protestującymi.

Straż Marszałkowska nową superformacją

Mimo wcześniejszych ustaleń między organizatorkami wydarzenia, urzędem miasta a policją na życzenie Straży Marszałkowskiej w nocy z 25 na 26 maja pod Sejmem pojawiły się barierki, które uniemożliwiają bezpieczne przeprowadzenie wydarzenia, a w dodatku znacznie utrudniają przemieszczanie się osobom na wózkach.

Czytaj także: Opozycja podpisała „Pakt solidarnościowy”. PiS-owi to na rękę

Anna Prus z Warszawskiego Strajku Kobiet w rozmowie z OKO.press mówiła: „Ustaliłyśmy z policją, że będzie przepustowość. Policja chciała stworzyć korytarz życia, tak żeby był łatwy dostęp do karetek i straży pożarnej. Pod punktem veturilo miała stanąć scena. Cała manifestacja miała być podzielona na trzy strefy, bo jednak będą na niej osoby z różnymi formami niepełnosprawności. Nic z tego”.

List protestujących matek

Janina Ochojska odczytała list protestujących w Sejmie matek: „Jesteśmy matkami. Nasze dzieci to wspaniali ludzie. Śmieją się, czasem płaczą, mają marzenia, ulubione potrawy, filmy i kolegów. Codziennie nas zachwycają małymi rzeczami i codziennie martwimy się o ich los. Zupełnie jak Wasze dzieci i jak Wy same. Dlatego Wasza obecność i wsparcie są dla nas tak ważne. Dziękujemy za Waszą solidarność. Prawdziwą solidarność ludzkich serc. Życzymy Wam jak najwięcej radości i satysfakcji z Waszych dzieci. Zarówno dla Was, jak i dla nas są oceanem miłości i największym darem losu, nauczycielami życia i wspaniałymi kompanami na dobre i na złe. Są – i to jest najważniejsze. Dziewczyny, Wam też dziękujemy za to, że jesteście. Życzymy Wam wszystkiego najlepszego!”.

Wanda Traczyk-Stawska apelowała do protestujących: „Trzymajcie się, nie traćcie nadziei. Nie traćcie nadziei, my jesteśmy z Wami. Ale nawet gdybyście nie wytrzymali, pamiętajcie, że już zwyciężyliście. Cała Polska jest obudzona. Od tej pory nikt się nie wykręci, że nie wiedział”.

Zgromadzeni skandowali hasła: „Jesteśmy z Wami, supermatkami”, „Solidarne z supermatkami” i „Popieramy postulaty rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami”. Wśród licznych transparentów pojawiały się także te w języku angielskim: „Ten parlament zablokował swoich obywateli” i „Uwaga, wchodzisz do strefy zamkniętej PiS – postępuj ostrożnie. Obywatele RP”.

Dzień SuperMatki pod Sejmem – zobacz galerię zdjęć z protestu

Coraz więcej zakazów

Marszałek Sejmu od kilku dni konsekwentnie odcina protestujących od świata. Wprowadzał i odwieszał zakaz wychodzenia na spacery, zakaz odwiedzin, zakaz otwierania okien, zakaz dostarczania poczty. 24 maja nie pozwolił na wywieszenie transparentu „Polish Disabled Children Beg for a Decent Life” („Polskie niepełnosprawne dzieci błagają o godne życie”). W nocy z 24 na 25 maja w głównym gmachu Sejmu pojawiły się kotary i ściany z dykty, które odgradzają protestujących od reszty sejmowego życia.

Czytaj także: Protestujący próbowali wywiesić w Sejmie transparent. Użyto siły

W piątek 25 maja rano posłowie nie mogli nawet przekazać protestującym tablicy z treścią i podpisami sygnatariuszy paktu solidarnościowego dla osób z niepełnosprawnościami, który zawarła opozycja. PSL, Kukiz ‘15, Nowoczesna, Unia Europejskich Demokratów, Partia Razem i poseł Michał Szczerba z PO zobowiązali się w nim, że po wyborach będą dążyć do realizacji postulatów protestujących w Sejmie.

W nocy z 25 na 26 maja wprowadzono nowe restrykcje: zakaz korzystania z windy, utrudniono dostęp do łazienek, protestujący mogą korzystać tylko z jednej toalety, która jest przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. W miejscu protestu pojawili się dodatkowi funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej, 13–14 nowych strażników.

Według władz Sejmu „Ograniczenia mają związek z trwającą w Sejmie sesją Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która potrwa do poniedziałku”. Pytanie, jakie niebezpieczeństwo może stanowić poruszanie się protestujących windą czy zakaz dostarczania poczty.

Czytaj także: Damscy bokserzy

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Fundusz Odbudowy. Po co lewicy romans z PiS?

Inicjatywa i sprawczość. Na dźwięk tych słów politycy polskiej opozycji tracą rozum. Nie tylko lewicy zresztą.

Łukasz Lipiński
27.04.2021
Reklama