Społeczeństwo

Iwona i Jakub Hartwichowie z zakazem wstępu do Sejmu do 2020 r.

27. dzień protestu RON 27. dzień protestu RON Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
550-lecie polskiego parlamentaryzmu nabrało dzięki temu szczególnego wymiaru.
Odmowa zaproszenia na posiedzeniu komisji gościJoanna Scheuring-Wielgus/Facebook Odmowa zaproszenia na posiedzeniu komisji gości

Jakub Hartwich, Iwona Hartwich, Aneta Rzepka i Marzena Stanewicz nie mają wstępu do Sejmu do 27 maja 2020 r. Znajdują się na czarnej liście. Zostało przygotowane w tej sprawie specjalne pismo – mówi nam Joanna Scheuring-Wielgus. I dodaje, że to pismo wewnętrzne Kancelarii Sejmu, umieszczone w biurze przepustek. Informację tę potwierdził nam dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

– Decyzją Komendanta Straży Marszałkowskiej uczestnicy protestu okupacyjnego z kwietnia i maja br. zostali objęci 24-miesięcznym zawieszeniem możliwości wejścia na teren Parlamentu. Takie rozwiązanie stosuje się w szczególności wobec osób, które nie przestrzegają przepisów porządkowych. Analogiczna decyzja została podjęta po zakończeniu protestu w 2014 roku – poinformował.

Dziś o godz. 16 rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych. Temat: „Dokonanie oceny i wyjaśnienie okoliczności przebiegu 40-dniowego protestu osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich w Sejmie RP w dniach 18.04.2018–27.05.2018”. W komisji chcieli wziąć udział najbardziej zainteresowani, czyli protestujący w Sejmie: Iwona Hartwich, Jakub Hartwich, Aneta Rzepka i Marzena Stanewicz. Ich obecność na posiedzeniu komisji jako swoich asystentów zgłosiła Joanna Scheuring-Wielgus.

Czytaj także: Niepełnosprawne dzieci nie umierają, kiedy stają się dorosłe

12 lipca otrzymała jednak odmowę. W przesłanym posłance wczoraj piśmie z upoważnienia przewodniczącego komisji regulaminowej Włodzimierza Bernackiego jej sekretarz Jolanta Szymańska napisała, że na podstawie „art. 154 ust. 5 regulaminu Sejmu nie wyrażono zgody na udział w posiedzeniu osób niebędących posłami”. Zakaz wstępu na obrady komisji regulaminowej otrzymały także media, choć obrady są transmitowane na stronie Sejmu.

Protest trwał 40 dni

W maju zakończył się trwający 40 dni protest opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie. Głównym postulatem było wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób ze znaczną niepełnosprawnością, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia, w kwocie 500 zł miesięcznie bez kryterium dochodowego. Protestujący zaproponowali, by dodatek był wprowadzany stopniowo: od września 2018 r. 250 zł, od stycznia 2019 roku – dodatkowo 125 zł i od stycznia 2020 r. również 125 zł. Wcześniej strona rządowa spełniła drugi z postulatów i podwyższyła rentę socjalną dla osób z niepełnosprawnościami do wysokości renty minimalnej.

Czytaj także: Iwona Hartwich: Protest wcale się nie skończył, walka trwa

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020
Reklama