Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Studia w Niemczech

Gmach główny Uniwersytetu Hamburskiego Gmach główny Uniwersytetu Hamburskiego Merlin Senger / Wikipedia
Jak wygląda system szkolnictwa wyższego w Niemczech, specyfika tamtejszych studiów i proces rekrutacyjny na niemieckie uczelnie? Odpowiadamy.

Wielu młodych ludzi z całego świata decyduje się na studia w Niemczech – według statystyk Niemcy są na trzecim miejscu w rankingu państw najchętniej wybieranych przez studentów z zagranicy. Obcokrajowcy to aż 12% wszystkich studiujących w tym kraju. Wynika to z szerokiej oferty edukacyjnej, oferowanej przez niemieckie szkoły wyższe, wysokiego poziomu nauczania i wielu innych czynników.

Proces rekrutacyjny na niemieckie uczelnie

Rekrutacja na studia w Niemczech jest prosta i jednoetapowa. Po otrzymaniu wyników matur uczeń zbiera wszystkie wymagane dokumenty i wysyła je w jednej kopercie na adres podany na portalu aplikacyjnym uni-assist, jednocześnie zaznaczając, do których uniwersytetów chciałby złożyć podania. Resztę za kandydata załatwia serwis. Wystarczy tylko czekać na informację o przyjęciu bądź odrzuceniu podania.

Czytaj także: Kiedy aplikować na studia za granicą. Niemcy

System szkolnictwa wyższego w Niemczech

W Niemczech można studiować właściwie wszystko. Do wyboru jest ponad 18 tysięcy różnych kierunków, w tym także ponad 1800 nauczanych w języku angielskim. Uczelni wyższych również nie brakuje: w 180 różnych miastach znajduje się 400 placówek państwowych.

W Niemczech istnieją cztery typy uczelni wyższych:

  1. Uniwersytety – są nastawione bardziej badawczo i mają najbogatszą ofertę kierunków. Obok wiedzy teoretycznej nauczają także istotnych dla danych obszarów naukowych kompetencji.
  2. Wyższe szkoły zawodowe – skupiają się na wiedzy praktycznej oraz przekazaniu konkretnych umiejętności zawodowych.
  3. Wyższe szkoły artystyczne – kształcą wszystkich aspirujących artystów. Do nich zdaje się dodatkowe egzaminy potwierdzające umiejętności w konkretnej dziedzinie sztuki.
  4. Szkoły specjalistyczne – niektóre kierunki można studiować na wyspecjalizowanych uczelniach, które często są prywatne.

Studia można zakończyć po 3 latach z tytułem bachelor, czyli polskim licencjatem, lub po 5 latach z masterem – tj. magistrem. Można także zostać dłużej na uczelni i napisać doktorat.

Czytaj także: Na jakie studia zagraniczne można aplikować z polską maturą?

Charakter studiów na niemieckich uczelniach

Nauka na niemieckich uniwersytetach przebiega podobnie do nauczania wyższego w Polsce. Obejmuje wykłady, seminaria oraz ćwiczenia. Jedyną różnicą jest znacznie większy nacisk położony na nauczanie praktyczne w Niemczech. W planach zajęć jest więcej ćwiczeń i zajęć praktycznych, a na wielu kierunkach praktyki zawodowe są elementem warunkującym zaliczenie semestru.

Jednym z najatrakcyjniejszych elementów studiów w RFN jest rozbudowana oferta stypendiów zagranicznych na uczelniach z całego świata. Każda państwowa szkoła wyższa w Niemczech intensywnie uczestniczy w programie Erasmus+ i umożliwia swoim najlepszym studentom kilkuletnie, w pełni opłacone wyjazdy na najlepsze uczelnie m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji czy Holandii.

Koszty studiów w Niemczech

Ponieważ 90% uczelni w Niemczech finansowana jest przez państwo, nie płaci się – studiując na nich – żadnego czesnego. Koszty utrzymania są z kolei – w porównaniu z innymi krajami europejskimi – umiarkowane. Za korzystanie z uniwersyteckiej stołówki, mieszkanie w akademiku oraz korzystanie z uniwersyteckich placówek sportowych (baseny, siłownie, boiska itp.) płaci się semestralnie. Opłata ta różni się w zależności od uniwersytetu, ale leży w przedziale od 150 do 250 euro.

Plusy i minusy studiowania w Niemczech

PlusyMinusy
  • Ogromny wybór kierunków.
  • Studiowanie w Niemczech wymaga co najmniej podstawowej znajomości języka niemieckiego.
  • Studia na najlepszych według rankingów uczelniach w Europie.
  • Duża liczba kandydatów = duża konkurencja na każdy kierunek.
  • Brak czesnego.
  • Dużo pracy (przeciętna liczba egzaminów pisemnych w każdym semestrze to 10).
  • Prosty i bezstresowy proces rekrutacyjny.
  • Duże miasta stwarzające możliwości bogatego życia studenckiego.
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama