Społeczeństwo

Lampion rozświetla mrok

Pamiątki z powstania wielkopolskiego

W drodze do Polski z frontowymi kolegami, listopad 1918 r. – zdjęcie z albumu Mieczysława Wierzbińskiego. W drodze do Polski z frontowymi kolegami, listopad 1918 r. – zdjęcie z albumu Mieczysława Wierzbińskiego. Repr. Marcin Kołodziejczyk / Polityka
W Poznaniu ogłosili akcję zbierania pamiątek z powstania wielkopolskiego 1918 r. Przyniesiono same eksponaty niemartyrologiczne.
Stefania Stecka z fotografią ojca, Mieczysława Wierzbińskiego, w mundurze Wojska Wielkopolskiego.Marcin Kołodziejczyk/Polityka Stefania Stecka z fotografią ojca, Mieczysława Wierzbińskiego, w mundurze Wojska Wielkopolskiego.

Zaczęło się od walizki na kółkach, którą mniej więcej rok temu nieznajoma starsza pani wtoczyła do gabinetu Macieja Nowaka, animatora kultury, krytyka teatralnego i kulinarnego, dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Poznaniu. Pani przyjechała z Kalisza, w walizce miała kilkaset odziedziczonych po dziadku starych pocztówek, a na nich szlak bojowy tego dziadka, wliczając wielką bitwę pod Verdun w 1916 r. Pani dotychczas źle trafiała, opowiada Maciej Nowak, żadna instytucja nie chciała przejąć jej zbiorów.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Społeczeństwo; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Lampion rozświetla mrok"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019