Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Zawał przeszczepów

Transplantacje nerek – rzeczywistość przerasta serialową fabułę

Serial „Szóstka” prod. TVN. Serial „Szóstka” prod. TVN. Michał Stawowiak / TVN
Jeśli chodzi o transplantację nerek, rzeczywistość bywa dużo bardziej dramatyczna niż fabuła, jaką w serialu „Szóstka” przedstawia TVN.
Transplantolodzy pokazują dane, że niebezpieczeństwo związane z oddaniem nerki za życia wiąże się z ryzykiem liczonym zaledwie w promilach.Alamy Stock Vector/BEW Transplantolodzy pokazują dane, że niebezpieczeństwo związane z oddaniem nerki za życia wiąże się z ryzykiem liczonym zaledwie w promilach.

Jest ich sześcioro. Ile zakrętów losu trzeba pokonać, aby trzy osoby z tej szóstki mogły doczekać się przeszczepienia nerki i co się stanie, jeśli ktoś z trójki dawców w ostatniej chwili zmieni zdanie? Tym pytaniem pasjonują się widzowie serialu „Szóstka”, będącego współczesną historią o ludzkich relacjach i trudnych wyborach mających doprowadzić do szczęśliwej transplantacji między niespokrewnionymi, żywymi osobami.

W Polsce nie można oddać nerki osobie spoza rodziny, ale poszukiwanie wśród krewnych narządu, który immunologicznie byłby dopasowany do biorcy, nie zawsze kończy się sukcesem. W tych sytuacjach ratunkiem są przeszczepienia krzyżowe i łańcuchowe. W pierwszym przypadku dobiera się dwie niespokrewnione pary, które między sobą wymieniają organy. Przeszczep łańcuchowy jest bardziej skomplikowany, bo dobiera się co najmniej trzy pary i w każdej (jak pokazano w serialu) jest osoba oddająca nerkę i druga, która otrzyma ją od dawcy z pozostałych dwóch par. Zawsze w myśl zasady: rodzina oddająca organ musi go od kogoś otrzymać.

W Polsce tylko raz udało się przeprowadzić tego typu zabieg z udziałem trzech par. To było w połowie 2015 r., więc dlaczego od prawie czterech lat nikt go nie powtórzył w żadnym ośrodku? I dlaczego transplantacji nerek od żywych dawców było w 2018 r. raptem 40? W 38-milionowym kraju! To mniej więcej 5 proc. wszystkich przeszczepień nerek, choć w wielu krajach odsetek ten wynosi ponad połowę, a w ostatniej dekadzie mieliśmy już lepsze lata.

Wychodzi na to, że coraz mniej kochamy swoich bliskich – zżyma się chirurg, który przeprowadził kilkadziesiąt takich zabiegów. Prawda jest jednak dużo bardziej złożona. – Gdybym chciał mówić gładko, usłyszałby pan ode mnie, że chorzy cierpią z winy braku rozwiązań systemowych.

Polityka 15.2019 (3206) z dnia 09.04.2019; Społeczeństwo; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Zawał przeszczepów"
Reklama