Społeczeństwo

Kto sklasyfikuje maturzystów? Nauczyciele czy rząd?

Strajk nauczycieli przed Ministerstwem Edukacji Narodowej Strajk nauczycieli przed Ministerstwem Edukacji Narodowej Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Tam, gdzie protest trwa, mogą nie zebrać się rady klasyfikacyjne, niezbędne, by postawić uczniom oceny końcowe. Bez ocen końcowych matury zdawać nie można. A czas na ich wystawienie mija jutro.

O godz. 15 rząd ma przedstawić projekt zmiany przepisów, które sprawią, że uczniowie trzecich i czwartych klas szkół ponadgimnazjalnych mogliby przystąpić do matur mimo strajku nauczycieli. Tam, gdzie protest trwa, mogą nie zebrać się rady klasyfikacyjne, niezbędne, by postawić uczniom oceny końcowe. Bez ocen końcowych – w świetle obecnych przepisów – matury zdawać nie można. A czas na ich wystawienie mija jutro.

Pierwsze ostre podziały wśród strajkujących nauczycieli

Tzw. Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy, który stworzyli nauczyciele niezrzeszeni w związkach zawodowych, rekomendował wczoraj protestującym przeprowadzenie rad, częściowe zawieszenie strajku na ich czas, by zaraz potem do niego wrócić. Ten apel wzbudził jednak kontrowersje. W ankiecie na fanpage′u grupy „Ja, nauczyciel” miażdżąca większość odpowiedziała, że nie zgadza się z rekomendacją OMKS. Decyzje o nieklasyfikowaniu uczniów podjęła większość szkół ponadgimnazjalnych m.in. w Łodzi i we Wrocławiu. Na OMKS spadła natomiast fala ostrej krytyki. Tak ostre podziały pojawiły się po raz pierwszy wśród strajkujących nauczycieli – i nie rokują dobrze najbliższej przyszłości protestu.

Krok rządu – jak wynika z nieoficjalnych informacji – czyli kolejna wysoce dyskusyjna zmiana prawa, może jednak z powrotem zjednoczyć środowisko.

Edwin Bendyk: Strajk wkroczył w decydującą fazę

Jak prowadzić strajk i nie blokować matur

Społeczne akcje wsparcia protestu wciąż trwają. Po wczorajszych manifestacjach organizowanych przez ZNP w kilkunastu miastach dziś przed MEN przyszedł kolejny, tym razem zwołany oddolnie marsz nauczycieli i ich sojuszników. W pomarańczową koszulkę z wykrzyknikiem przyodziano wczoraj łódzki pomnik Kościuszki. Jeden z głównych argumentów podnoszonych przez OMKS na rzecz przeprowadzenia klasyfikacji tak, by nie blokować matur, dotyczy odbioru społecznego – i zachowania społecznego poparcia dla nauczycieli i ich strajku.

Dariusz Chętkowski: Dyrektorzy przejmują strajk

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną