Społeczeństwo

Otwarci na zamknięcie

Polacy otwarci i zamknięci zarazem

„Młodzi stanowią najmniej otwartą grupę społeczną, zarówno jeśli chodzi o wartości związane z różnorodnością kulturową, jak i te związane z demokracją liberalną.” „Młodzi stanowią najmniej otwartą grupę społeczną, zarówno jeśli chodzi o wartości związane z różnorodnością kulturową, jak i te związane z demokracją liberalną.” Marta Frej
Rozmowa z Filipem Pazderskim o tym, że jako społeczeństwo jesteśmy jednocześnie tolerancyjni i nietolerancyjni, liberalni i autorytarni. I jakie płyną z tego wnioski.
Infografika: Lech Mazurczyk/Polityka

JOANNA PODGÓRSKA: – Nie jest tak źle, jak się państwu zdaje? Z badań, których współautorem jest Instytut Spraw Publicznych wynika, że w Europie pod populistyczną wrzawą kryje się szerokie poparcie dla wartości liberalnych.
FILIP PAZDERSKI: Badanie przeprowadzono w sześciu krajach: Francji, Niemczech, Grecji, Polsce, we Włoszech i na Węgrzech. Generalny wniosek jest taki, że Europejczycy nie są tak dużymi zwolennikami społeczeństwa zamkniętego, jak często się to prezentuje w debacie publicznej.

Reklama

Czytaj także

Rynek

Włoski strajk na polskich drogach

Włoskie firmy drogowe ogłosiły, że rozpoczętych w Polsce budów mogą nie skończyć, jeśli nie dostaną dodatkowych pieniędzy. W wyborczym roku będzie więc mniej przecinanych przez polityków wstęg, a więcej awantur. Jak do tego doszło?

Adam Grzeszak
21.05.2019
Reklama