Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Szpitalny zawał

Szpitale bez lekarzy

Według raportu „Health at a Glance 2018” OECD i Komisji Europejskiej w Polsce brakuje ok. 30 tys. lekarzy. Według raportu „Health at a Glance 2018” OECD i Komisji Europejskiej w Polsce brakuje ok. 30 tys. lekarzy. Michael Kötter / Getty Images
Niemal codziennie gdzieś w Polsce zamyka się szpitalny oddział. Te, które działają, zmniejszają nawet o 20 proc. liczbę łóżek. A lekarzy brakuje około 30 tys.!
Żeby uzdrowić sytuację, potrzeba głębokiej reformy (niektórzy twierdzą, że doszliśmy już do takiego punktu, że trzeba cały system budować od zera).Andrey Popow/PantherMedia Żeby uzdrowić sytuację, potrzeba głębokiej reformy (niektórzy twierdzą, że doszliśmy już do takiego punktu, że trzeba cały system budować od zera).

Na trzy miesiące przed wyborami PiS nie może przyznać się do katastrofy, więc po cichu zwija, co się da. Przykłady? W województwie zachodniopomorskim z 7552 szpitalnych łóżek przez ostatnie pół roku ubyło 827. Podobnie jest w całej Polsce. Przewodniczący Porozumienia Rezydentów Jan Czarnecki ostatnie działania ministerstwa podsumowuje krótko: „pudrowanie umierającego”.

Judymów już nie ma

Na początku wakacji Szpital Miejski w Chorzowie poinformował o zawieszeniu na trzy miesiące oddziału hematologii i onkologii dziecięcej.

Polityka 29.2019 (3219) z dnia 16.07.2019; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Szpitalny zawał"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Przeklęta ewolucja! Chodzenie to kontrolowane upadanie

O tym, dlaczego stanęliśmy na nogach, co dzięki temu zyskaliśmy, a co straciliśmy, opowiada prof. Jeremy DeSilva, paleoantropolog z Dartmouth College.

Tomasz Targański
19.01.2022