Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Wyznania turbopatrioty

Wyznania narodowca: Wychowałem temu krajowi oddane plemię

Damian Bieńko, wódz narodowców z Grochowa. Damian Bieńko, wódz narodowców z Grochowa. Tadeusz Późniak / Polityka
Wychowałem temu krajowi oddane plemię na swojej dzielnicy – pęka z dumy Damian Bieńko, wódz narodowców z Grochowa.
Niemal w każdy weekend Grochów walczył o suwerenność, nie mając z tego nic prócz satysfakcji.Tadeusz Późniak/Polityka Niemal w każdy weekend Grochów walczył o suwerenność, nie mając z tego nic prócz satysfakcji.

Gdyby zliczyć marszowe kilometry, przeszedł Polskę wzdłuż i wszerz, wyrabiając sobie narodową renomę. Odkąd podczas niepodległościowego pochodu w 2016 r. Damian Bieńko, dziś lat 25, spalił banderowską flagę, stał się rozpoznawalny ogólnopolsko nawet wśród katolickich starszych kobiet. Podchodziły z wyrazami uznania na lotnisku w Modlinie, gdy wracał z zachodnich rozpoznawczych wycieczek. Teraz wysyłają mu na święta śliwki w czekoladzie z życzeniami, by tak trzymał.

Jest z warszawskiego Grochowa. Choć w szkole nie był orłem, kwitł w nim jakiś nieodparty pociąg do historii. Nie wyklucza, że dlatego, iż dziadek dzielnie walczył pod Kołobrzegiem, co prawda w Armii Ludowej.

Zajarałem się Polską

Ale pociąg ów mógł też zrodzić się przypadkiem, kiedy pewnego dnia wysłuchał na YouTube pięknej żołnierskiej pieśni i się dumną Polską, jak mówi, dosłownie zajarał. Po lekcjach zamykał się w pokoju i czytał o perypetiach naszego kraju w Wikipedii. Absolutnie nikt ze współczesnej rodziny go nie indoktrynował, zalatani w związku z wiecznym niedostatkiem nie mieli czasu. On z kolei mając sporo wolnego, wyszedł na podwórko z następującą ideą: może by tak jakąś formację zarejestrować?

Werbowanie na dzielnicy było dość łatwe. Bieńko zaprojektował flagę z przekreślonym sierpem, młotem oraz okalającą je Unią Europejską. Przy rekrutacji nie miał wyrafinowanych wymogów typu przysięgi czy deklaracje światopoglądowe, oceniane przez sąd koleżeński, w jakie bawią się ONR i Wszechpolacy. Zwyczajnie – jesteś wkurzony, to z nami chodź. Dwóje w szkole, nieobecni ojcowie, apatyczne matki itp. Flaga ewoluowała. W miejsce poprzednich symboli pojawił się orzełek na białym tle i krzyżyk w czerwonym kole. Nazwał chłopaków Narodową Wolną Polską. Byli dumni, że wreszcie mają wodza, prywatny sztandar i godło.

Polityka 39.2019 (3229) z dnia 24.09.2019; Społeczeństwo; s. 37
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyznania turbopatrioty"
Reklama