Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Koza nostra

Jak kozy stały się sprawą wagi państwowej

Kozy na 6-hektarową wyspę w okolicach mostu Gdańskiego zawitały w grudniu 2017 r. na próbne dwa miesiące. Kozy na 6-hektarową wyspę w okolicach mostu Gdańskiego zawitały w grudniu 2017 r. na próbne dwa miesiące. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Jak martwe kozy na wiślańskiej wyspie stały się sprawą wagi państwowej.
Wbrew obiegowej opinii kozy nie mogą zjeść wszystkiego i nie są odporne.PantherMedia Wbrew obiegowej opinii kozy nie mogą zjeść wszystkiego i nie są odporne.

W kampanii temat wydawał się idealny. Po pierwsze, kozy były częścią ekologicznego unijnego projektu. Po drugie, projekt realizował stołeczny platformerski, znienawidzony przez PiS ratusz. A po trzecie, właścicielem zwierząt był muzułmanin, uchodźca z Dagestanu, obywatel Rosji. Nie dość, że źle zajmował się zwierzętami (12 kóz padło), to jeszcze wyzyskiwał polskiego bezdomnego – za pracę dając mu 50 zł miesięcznie i pół kilo parówek.

Pogromcy pytona

Sprawę kóz ujawnił i nagłośnił na całą Polskę Dawid Fabjański, szef Animal Rescue Polska. Politycznie szefowi Animal Rescue blisko do partii władzy – jest pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości na okręg podwarszawski. A w ostatnich wyborach samorządowych startował z list PiS w Piasecznie.

Dawid Fabjański od lat marzy o stworzeniu – obok policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego – „czwartej służby ratowniczej”. Służba ta zajmowałaby się dzikimi zwierzętami mogącymi zagrażać człowiekowi – w ścisłej współpracy z MSW.

Realizując swoje marzenie, Dawid Fabjański założył Służbę Ratownictwa i Ochrony Zwierząt. To „zbrojne” ramię Animal Rescue odpowiedzialne za akcje bezpośrednie. Fabjański – jest dobrym negocjatorem – uzyskał od MSW dla swojej organizacji prawo używania – jak pogotowie czy straż pożarna – niebieskich kogutów. Żadna inna organizacja prozwierzęca w Polsce nie ma takiej zgody. Używanie koguta daje przywileje w ruchu drogowym. A w dodatku robi wrażenie. Dawid Fabjański wraz ze współpracownikami lubią interweniować w nocy. Podjeżdżają na sygnale, z włączonymi szperaczami, są umundurowani i jak komandosi wyskakują z terenowych wozów, gotowi ratować zwierzęta lub je unieszkodliwiać. – Wiele było takich interwencji, pogotowie ratunkowe nie mogło wejść do mieszkania, gdzie był nieprzytomny człowiek, bo pilnował go agresywny pies – mówi Fabjański.

Polityka 42.2019 (3232) z dnia 15.10.2019; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Koza nostra"
Reklama