Społeczeństwo

Uzależnieni od podłączenia

Młodzi siecioholicy

Aż co trzeci nastolatek nie jest w stanie funkcjonować bez telefonu. Aż co trzeci nastolatek nie jest w stanie funkcjonować bez telefonu. Getty Images
Specjaliści alarmują: nawet połowa dzisiejszych nastolatków wejdzie w dorosłość z głębokim uzależnieniem! Rodzice są zdziwieni. Bo jak się można uzależnić od serialu czy Facebooka? Można, a najświeższe wyniki badań są szokujące.
Przeciętny nastolatek w dni szkolne spędza w smartfonie ponad 3,5 godziny dziennie, a w dni wolne od nauki minimum 5 godzin.kikovic/PantherMedia Przeciętny nastolatek w dni szkolne spędza w smartfonie ponad 3,5 godziny dziennie, a w dni wolne od nauki minimum 5 godzin.

U Oskara, 16-letniego ucznia elitarnego bydgoskiego liceum, trudno mówić o planie dnia, ponieważ zachowuje aktywność prawie 20 godzin na dobę. Pobudka 7.15, na stole czeka już śniadanie, o 8.00 wbiega do szkoły, z której wychodzi między 15.00 a 16.00. Do 18.00 ogarniętą ma tzw. bieżączkę – odrobione lekcje, przeczytany temat na jutro, zjedzony obiad. I wtedy przychodzi ten moment. Oskar kładzie się wygodnie w łóżku, laptop ląduje na drewnianym podeście, odpala jedną z dwóch popularnych platform z serialami i wchodzi w świat, w którym spędza następne osiem godzin, z przerwą na toaletę, bo kolację mama podaje „do laptopa”.

Polityka 48.2019 (3238) z dnia 26.11.2019; Temat z okładki; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Uzależnieni od podłączenia"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021