Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Niepoprawny seks

Niepełnosprawnych prawo do seksu

Wanda Sidorowicz, twórczyni instalacji wzorowanej na piętrowych tortach weselnych. Wanda Sidorowicz, twórczyni instalacji wzorowanej na piętrowych tortach weselnych. Agnieszka Chojnacka/Galeria Art. Brut
Nie wszyscy chcą dostrzec w człowieku z zespołem Downa czy porażeniem mózgowym kogoś, kto ma takie same prawa jak osoba w pełni zdrowa. W każdym wymiarze. Tym intymnym też.
Elwira Zacharska, autorka manifestu „Kobiecość moja. Równość”.Agnieszka Chojnacka/Galeria Art. Brut Elwira Zacharska, autorka manifestu „Kobiecość moja. Równość”.

To był rytuał. Rano otwierała drzwi do pokoju syna. Wchodziła, patrzyła na śpiącego Kamila, wołała: „Kamil, wstawaj! Ubieraj się!”. I kiedy stała na środku pokoju, podchodził, obejmował ją i wtulał się mocno. Dzieci z zespołem Downa lubią się przytulać. Tak wyrażają zaufanie, sympatię, miłość. Zwłaszcza wtedy, kiedy tak jak Kamil nie mają mowy czynnej. Tamtego dnia jak zawsze otworzyła drzwi. Zawołała syna. Wstał i przytulił się. Poczuła, że coś jest inaczej. Kolejnego dnia, kiedy znów wtulił się w nią, zrozumiała: staje się mężczyzną. Następnego poranka otworzyła drzwi pokoju. Zawołała: „Kamil, ubieraj się”. I zamknęła je za sobą, by pozwolić mu na intymność.

Elwira Zacharska. Artystka Art Brut. Lat 38. Samodzielna, niepełnosprawna intelektualnie. Mieszka z rodzicami. W manifeście „Kobiecość moja. Równość” napisała: „Jestem kobietą chorą i niepełnosprawną i mam takie same prawa do: Równych szans, błędów i poprawy na lepsze. Mam prawo do szacunku, ochrony intymności i prywatności. Mam prawo do nauki i rozwoju psychicznego i fizycznego. Do ochrony zdrowia i leczenia. Mam prawo nie rozumieć czegoś i do wyjaśnienia. Mam prawo do wolności słowa. Do pomyłek. Do sławy, do swojej pasji. Mam prawo do milczenia, nietłumaczenia się z niczego. (…) Do wolności. Decydowania o sobie i swoim życiu. (…) Mam prawo być osobą niepełnosprawną z problemami. To jest moje zdanie”.

Trybunał mówi nie

Z Elwirą, jej koleżankami i kolegami oraz ich rodzicami spotykamy się w siedzibie Galerii i Pracowni Art Brut we Wrocławiu, od 10 lat skupiającej twórców niepełnosprawnych intelektualnie, ich rodziny i przyjaciół. Będziemy rozmawiać o potrzebie bliskości i miłości. I o seksie. Czym jest bliskość z drugim człowiekiem?

Polityka 5.2020 (3246) z dnia 28.01.2020; Społeczeństwo; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Niepoprawny seks"
Reklama