Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Osławione słowa

Prof. Jan Miodek o wojnie o feminatywy i umieraniu słów

Prof. Jan Miodek Prof. Jan Miodek Mariusz Przygoda / Forum
Prof. Jan Miodek, językoznawca, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego mówi o tym, jak umierają słowa, dlaczego trwa wojna o feminatywy oraz skąd się u nas bierze luźny stosunek do polszczyzny.
Debata podczas Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2018. Od lewej: Wojciech Malajkat, prof. Jan Miodek, Bartek Chaciński, prof. Krzysztof Ożóg.Paweł F. Matysiak/Forum Debata podczas Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2018. Od lewej: Wojciech Malajkat, prof. Jan Miodek, Bartek Chaciński, prof. Krzysztof Ożóg.

KATARZYNA KACZOROWSKA: – Panie profesorze, nadchodzi koniec polszczyzny?
JAN MIODEK: – A dlaczegóż to?

Global english opanowuje języki narodowe, w kraju mamy wojnę plemion nie tylko politycznych, ale też lingwistycznych – aktualnie batalia dotyczy feminatywów, a kto wie, co jeszcze przed nami.
To może zacznijmy od początku.

Ab ovo?
Nie, od języków narodowych. Nie zanikną, nie zabije ich global english, czyli globish, bo regułą jest, o czym niedawno przypomniał Niall Ferguson, brytyjski historyk z amerykańskim obywatelstwem, wykładający na amerykańskich uniwersytetach, że im bardziej ta globalizacja postępuje, tym silniejsze są tendencje powrotu do korzeni, do tego, co narodowe, a nie importowane.

Polityka 8.2020 (3249) z dnia 18.02.2020; Społeczeństwo; s. 33
Oryginalny tytuł tekstu: "Osławione słowa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?