Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Ja, my, oni. Pracujemy w domu. Co nam w tym pomoże?

Praca zdalna oznacza przemeblowanie głowy i domu. W dłuższej perspektywie może się to opłacić, bo wygląda na to, że do cyfrowego funkcjonowania trzeba się już przyzwyczaić – mówi dr Piotr Kaczmarek-Kurczak z Akademii Leona Koźmińskiego.

Ja: Zorganizuj się

Jeśli do tej pory nie zdarzało ci się pracować w domu, może to być dla ciebie trudne wyzwanie. Podstawowym problemem jest zazwyczaj dystans technologiczny. Rozmowa ze współpracownikami czy klientem za pośrednictwem internetu, a szczególnie telefonu, powoduje odcięcie od normalnych sygnałów odbieranych zmysłami, czyli informacji niewerbalnych. W trakcie osobistego spotkania dzięki nim możemy lepiej się zorientować, w jakim nastroju są rozmówcy i jak reagują na to, co mówimy, choćby próbowali zachować miny pokerzystów.

Czytaj też: Kwarantanny dopilnuje aplikacja. Powinniśmy się bać?

Inna sprawa: komunikacja online wymusza na nas asynchroniczność. Kiedy rozmawiamy normalnie, potrafimy np. zasygnalizować, że chcemy komuś przerwać, a tu nie mamy narzędzia, żeby zwrócić jego uwagę – musimy czekać, aż skończy wypowiedź, i dopiero wtedy możemy coś wtrącić. To sprawia, że rozmowa ma zupełnie inną dynamikę. Niektórzy czują się zdeprymowani i znacznie trudniej im aktywnie uczestniczyć w spotkaniu.

Praca zdalna oznacza przemeblowanie głowy i domu.Allie Smith/UnsplashPraca zdalna oznacza przemeblowanie głowy i domu.

Drugi problem to brak kontekstu, w którym zazwyczaj spotkania z szefem czy biznesowe się odbywały. W biurze czy kawiarni panuje atmosfera, którą trudno zbudować przed własnym monitorem. Trudniej także o zwyczajowe zachowania wstępne – przywitanie się, zamówienie kawy czy herbaty – a ułatwiają oswojenie się z rozmówcami i łagodne przejście do sedna sprawy. Na to wszystko jednak masz ograniczony wpływ, a po jakimś czasie się do tego przyzwyczaisz. Kolejne problemy możesz rozwiązać łatwo i szybko.

Po pierwsze: rytuały. W normalnej sytuacji, zanim dotrzesz do pracy, wykonujesz codziennie wiele czynności: kąpiesz się, jesz śniadanie, pijesz kawę, ubierasz się wyjściowo, jedziesz samochodem czy autobusem.

Reklama